400 doen om hier officier te worden, wat hun door de veranderde omstandig heden in Holland niet meer mogelijk was. Last not least, wij ver- meenen dat hier ook in Indië zooveel mogelijk de gelegenheid moet bestaan, dat de jongelieden eene positie naar hunne keuze in de maatschappij kunnen krijgenzonder dat zi j daarvoor eene kostbare en soms wel précaire opvoeding in Holland noodig hebben, wat nog maar weinige ouders kunnen bekostigen; Ie meer wanneer daarbij, zoo als hier, tevens het belang van den staat gebaat wordt. Het is 0111 deze redenen geenszins onze meening, dat de arti 1 lerieschooi als een artikel van weelde, zoo als de nalezer haar noemt, moet opgeheven worden. Men versta ons echter wel, evenmin beweren wij dat de artillerieschool moet blijven zoo als zij nu is; de school behoeft belangrijke wijzigingen. Hierover te spreken was echter ons doel niet; het zoude intnsschen al veel gewonnen zijnzoo voor de toelating der volontairs hoogere eischen werden gesteld, en men zich hieraan overal streng bleef houden (hetgeen bij het tegenwoordige programma niet altijd geschiedt). Vele jongelieden komen nu op school, die er nimmer hadden moeten komen; sommigen begrijpen dit reeds zeer spoedig, anderen sukkelen eenigeii tijd voort, en moeten dan, om niet uit gebrek aan verstandelijke ver mogens verwijderd te worden, hun ontslag vragen; waarvan natuurlijk aanhoudende inutatiën, storing van het o derwijsen geldelijk nadeel voor den lande het gevolg zijn. Batavia, Juni 1870. BURGERSDI JfK.. V Naschrift. Met voorkennis van den lieer Burgersdijk gaf de redactie ons inzage van bovenstaande beschouwingen, met verzoek, daarop desver- kiezende onze nadere zienswijze te doen volgen. Gaarne maken wij van deze gelegenheid gebruik. De ter onzer beschikking zijnde statistieke gegevens hebben ons inder daad, zooals de heer B. aantoont, op eene onjuiste basis doen redeneeren Dit neemt niet weg, dat wij, ook na de ontvangen terechtwijzing, van oordeel blijven dat het aan de artillerieschool besteede geld althans zoo als deze nu is, nuttiger kan worden besteed. Alvorens dit gevoelen nader te ontwikkelen, willen wij op den voor grond stellendat wij er niet tegen hebbendat oppassende, goed ontwik kelde onderofficieren een toekomst geopend wordt. Personen, die, een paar jaren minstens, bij den troep geweest zijn, dus eene goede prac- tisclie school hebben doorloopenkunnen als officier, vooral in de sub alterne rangen, uitstekende diensten bewijzen. Bij zoodanigeii kan men

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 410