VARIA, De Noord-Amerikaantche generaal Thomas. - Het tijdperk van den burgeroorlog is nu, door de afkondiging van de nieuwe artikelen der grondwet, uitdrukkelijk afgesloten geworden. Het drama is uitgespeeld, en snel dunnen de rijen van henwien daarin eene in het oog vallende rol was toegedeeld geworden. De dood houdt onder hen eene sterke opruiming en velen dalen spoedig van de hoogte, waarop zij eens stonden, omdat zij niet groot uit zich zeiven zijnmaar slechts door de omstandig heden groot gemaakt werden of groot schenen te zijn. Aan de lijst der dooden is in het laatst van Maart jl. generaal George H. Thomas nde model-soldaat van den. oorlog" toegevoegd geworden. Hij is onbetwistbaar niet alleen een der meest beduidende, maar ook meest sympathetische figuren uit den burgerkrijg. In het noorden genoot hij altijd bijzondere hoogachting, omdat hij, ofschoon afstammende uit eene der oudste famiiiën van Virginië, geen oogenblik aarzelde, met geest kracht voor de zaak van de Unie op te treden: en het leger achtte hem niet alleen, maar het vereerde hem en had hem lief, omdat hij een der weinige kweekelingeu van West-Point was, die zich niet met dommen trots als aristocraten tegenover dc vrijwilligers aanstelden. Benijders, die zijnen militairen roem trachtten te verkleinen, heeft hij natuurlijk ook gevonden maar nog niemand heeft het gewaagd aan zijne vlekkelooze eer te twijfelen, en allen erkennen zijne ongehuichelde bescheidenheid en zijne onwrikbare karaktervastheid, die hein elke taak met ijzeren wilskracht deed volvoeren,

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 413