en herp tevreden stelde met het bewustzijn zijn plicht te hebben vervuld- Het zou niet gemakkelijk vallen onder de levende grootheden van Amerika een zoo rein en zoo edel karakter te vinden. Maar ook om zijne militaire verdiensten behoort hij ongetwijfeld tot de eersten; hij was een talent, dat in alle richtingen zou hebben uitgeblonken. Op zijn twintigste jaar, in 1836, kwam hij op de krijgsschool te West- Point, die hij in 1840 als 2e luitenant verliet. Onder generaal Taylor nam hij deel aan den Mexikaanschen oorlog, en trok de aandacht door zijne dapperheid, zoowel als door zijne voorzichtige koelbloedigheid. Toen de burgeroorlog uitbrak, bekleedde hij den rang van majoor bij het staande leger. Reeds in Augustus 1861 werd hij tot brigade-generaal bij de vrij willigers benoemd, en naar Kentucky gezonden, dat door Zollicolfer bedreigd werd. Bij Logan's Cross Roads sloeg hij de geconfedereerde]) na een bloe dig gevecht terug, en nam op uitstekende wijze deel aan het beleg van Korinthe en de gelukkige operaties tegen Bragg aan de Stone-river (Ja nuari 1863). Den eigenlijken grondslag tot zijn militairen roem legde hij echter in den slag bij Chickamanga (20 September 1863). 11e Gumber- land-armee onder Rosenkranz zou vernietigd zijn geworden en de gewich tige stelling bij Chattanooga verloren gegaanzoo niet Thomas op den rechtervleugel de overwinning aan zijne zijde had geschaard, liet opperbe vel over de Gumberland-arinee werd hem opgedragen. Toen Sherman het commando over de militaire divisie van den Missisippi verkreeg, werd Thomas de rechterhand van den jongeren officier, die twee jaren te voren hem gediend had. Thomas had tot taak, Iiood naar het westen te lokken en daar bezig te houden, opdat Sherman zijn marsch van//Atlanta naar de zee" koude volvoeren. Mood viel in de val en volgde de lang zaam terugtrekkende troepen der Unie. Bij Pranklin leed hij eene gevoe lige nederlaag, maar bleef niettemin van meening, dat Thomas alleen daarom niet stand hieldomdat hij zich niet sterk genoeg achtte. Wel waagde hij het niet, het versterkte Nashville, waarin Thomas zich opge sloten laad, aan te tasten, maar hij gaf de hoop niet op, de stad uit te hongeren. Daar Thomas zag, dat hij niet op een aanval rnocht rekenen besloot hj zelf het offensief te hernemen. Hood werd den 15den en 161'1™ December geheel verslagen, en daarmede het lot van Tennessee beslist. In Januari 1S65 werd Thomas tot generaal-majoor van het geregelde leger benoemd, en in Juni met het kommando in Tennessee belast. Zijne bescheidenheid, die hem elke gelegenheid om op den voorgrond te treden eer deed vermijden dan zoeken, is de werkelijke oorzaak, dat sedert be trekkelijk weinig van hem gesproken werd, want hij bewees als admini strateur niet minder uitstekende diensten dan als generaal. Slechts een 401

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 414