406 4°. hef vaste overblijfsel is minder en bestaat alleen uit koolzure po- tassa, dat het. metaal niet aantast 5". het. ontwikkelt zeer weinig rook en volstrekt geen onaangename lucht. Een mengsel van 25 w. pikrineznre ammonia, 67 w. salpeterzure bant en S w. zwavel levert een kruitmengsel op, dat zeer langzaam, maar met eene fraaie, groen gekleurde vlam brandt. Dit zou wel als Bengaalsch vuur kunnen dienen; het geeft weinig rook en brandt zonder reuk. Comptrend. LXIX 716). Het doen springen een er steenmijn. Van Riouw ontvingen wij het volgende schrijven. Ondienstig acht ik liet niet om, in de hoop van navolging, aan de lezers van het militair tijdschrift mede te deelendat wij iu de nfgeloopen week eene steenmijn met. het beste succes hebben laten springen. Eenige dames en heerenwaaronder ook de resident, waren daarbij tegenwoordig en betuigden later, nog zelden zoo iets schoons en indrukwekkends te hebben gezien. De mijn was gegraven onder toezicht van den 2Jcu luitenant C.geheel volgens de voorschriften, gegeven in de versterkingskunst met uitzonde ring, dat: a. het achtervlak loodrecht was afgestoken; h. de ontsteking geschiedde door middel eener kruitworstdie van uit liet onderste gedeelte der kruitkist.in eene geul van het achter- vlak, loodrecht naar boven liep en daar was vastgemaakt aan een stuk zwam. De geul diende om de kruitworst niet door den scher pen kant van den spiegel te doen beschadigen c. het kistje toevallig iets te klein was, zoodat het slechts 22 kilo's buskruit kon bevatten; d. dientengevolge maar 2,5 kub. el klipsteen op den spiegel geladen werd. Op circa 100 pas was eene benting getraceerd van 40 el in 't. vierkant; wij wilden zien, hoeveel steenen er in die versterking zouden geslingerd worden. Op ±20 pas in eene kuil achter de mijn lagen 2 pelotons gereed, met last. om dadelijk na de ontbranding voorwaarts te stormen. De ontsteking had plaats; de ontbranding volgde, het. stormen daarna, bijna gelijktijdig. Eene prachtige uitkomst is verkregen; bijna de helft der steenen viel binnen het vierkant der getraceerde benting; rookzand en steenen verdon-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 416