415 oorlogen, niet meer voldeed aan de tegenwoordig, ook op wetenschappelijk gebied, noodwendig te stellen eischenmaar nu is men zeer waarschijnlijk in een ander uiterste vervallen. Daarom mag het IVansche leger verwachtendat bedoeld besluit slechts de voorbode zal zijn van eeue algeheele reorganisatie van dien staf, het geen te meer noodig schijnt, nu die reorganisatie bij de meeste andere legers slechts van 2 en 3, hoogstens van 5 jaren herwaarts dagteekent. PRUISEN. Nog in de helft der vorige eeuw liet de Pruisische generale staf zeer veel te wenschen over; zijn werkkring was uiterst beperkt, en als een gevolg daarvan was ook de wetenschappelijke vorming der stafofficieren toen van weinig betcekenis. Zoo bestonden gedurende den zevenjarigen oorlog de verrichtingen der stafofficieren hoofdzakelijk slechts in het afba kenen der legerkampen, en het opzoeken en aanwijzen der kwartieren; van daar werd de toenmalige generale staf ook wel generaal-kwartiermeesterstaf genoemdeene benamingdie nog langen tijd ook in andere legers, zelfs tegenwoordig nog bij het Russische, behouden is gebleven, en die men ook nog in Pruisen, echter boven de formatie van den generalen staf aantreft. Zoo bevonden zich o. a. in 1866 bij het le en 2e Pruisische legerkorps twee kwartiermeesters-generaal, met den rang van generaal-majóor. In het tijdvak, waarvan wij zooeven spraken, werd de leiding der ko- lonnes, of in het algemeen van marcheerende troepen, slechts bij uitzon dering aan stafofficieren opgedragenomdat voor dien dienst zoogenaamde veld- of kolonnejagers bestemd waren. Zelfs het kaartenwezen maakte geen deel uit van den generalen staf, maar vormde, evenals thans nog in Rusland, eene op zich zelf staande afdeeling, Plankammer (kaartenbureau) genaamd. Ook voor de diensten, gedurende het gevecht te verrichten, werden slechts zelden generale staf-officierenmaar meestal de adjudanten des konings (generaal- en vleugel-adjudanten) gebezigd. Aan Prederik den Groote komt de eer toe, de eerste te zijn geweest, die de noodzakelijkheid tot oprichting eener stafschool heeft ingezien. Gedurende zijne veldtochten had hij die behoefte van het leger leeren kennen. Op zijnen last werd dan ook te Berlijn de 'eerste stafschool op gericht, die 12 jaren lang door den Pranschen generaal Jarry werd be stuurd, dezelfde die later ook met de organisatie eener stafschool in En geland werd belast. Zooals in vorige bladzijden reeds werd aangeteekend, brak met de Pransche revolutieoorlogen een nieuw tijdperk aan voor den generalen staf,

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 425