416 begon die staf meer en meer aan zijne ware bestemming te beantwoorden, en werd, in navolging van Frankrijk, zijn werkkring ook in Pruisen aan merkelijk uitgebreid; met die uitzondering echter, dat het administratief gedeelte der oorlogvoering niet onder dat korps getrokken, maar afzon derlijk als generaal-kwartiermeesterstaf bleef bestaan. Gedurende dat tijdvak hebben de generaals Gravert, Massenbach en Ruchel zich zeer verdienstelijk gemaakt door de in Pruisen bij dat korps daargestelde hervormingen. Yooral onder laatstgenoemd generaal werden gedurende 1801 1806 vele verbeteringen bij den generalen staf tot stand gebracht; troepenofficieren werden als adjoints daaraan toegevoegd, na vooraf aan een zwaar examen te zijn onderworpen; de militaire topographie of het kaartenbureau werd nauwer met den generalen staf verbonden, en de verderfelijke invloed der adjudantuur, tot dusver op genoemd korps uit geoefend, binnen engere grenzen teruggebracht. De Napoleontische oorlogen maakten Duitschland meer en meer bekend met de administratieve legerinstellingen van Frankrijk, en vele dier in richtingen vonden toen navolging in Duitschland. In de oorlogsjaren 18121815 mocht de Pruisische generale staf reeds aanspraak maken op eene goede organisatie, die ook goede resulsaten heeft opgeleverd. De groote verdiensten, die von Gneisenau, Grolman, Thile en von Clausewitz zich in dat opzicht hebben verworvenzullen zeker steeds door de Pruisen worden erkend. Reeds na den tweeden Parijschen vrede in 1815 bezat de Pruisische staat eene militaire reorganisatie, die geheel in overeenstemming was met de uitbreiding, welke die mogendheid had ondergaan; die organisatie werd trouwens later nog verbeterd. De generale staf maakte toen een integree rend deel van het leger uit, en was in overeenstemming gebracht met den weten sell appel ij ken vooruitgang in de krijgskunst van dien tijd. In dat korps werden de uitstekendste officieren aangetroffen, die achtereenvolgens weder als bevelhebbers bij het lecrer overeinuen. In het jaar 1821 bekleedde de chef van den generalen staf, toenmaals de luitenant-generaal von Müffling, reeds een vroeger ongekend hoog standpunt in het leger, waardoor het hem mogelijk was buitengewone diensten aan dat korps te bewijzen, hoofdzakelijk doordien hij daarin de meestmogelijke eenheid heeft weten te brengen. Ook heden ten dage heeft de chef van den generalen staf in Pruisen eene macht en eenen invloed, welke zelfs die van den minister van oor log overschaduwt. De reeds hiervoren bedoelde schrijver in den Spectateur militaire is er O O

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 426