417 daarom ook zeer tegen, en acht liet zelfs gevaarlijk, die uitgebreide macht aan één persoon toe te vertrouwen; hij wenscht oin die reden aan het hoofd van zulk een korps geplaatst te zien een comité, samengesteld uit mannen van ondervinding van eenen hoogen rang, doch nog vol ambitie en geschiktheid voor het active leven. H ij zegt hieromtrent o. a. ook het volgende //Toutes les fois qu'un comité doit exercer une action directrice et qu'il //n'est plus seulement un conseil, il y a une condition qu'on ne saurait //trop éviter, et que l'on négligé cependant bien souvent. '/Cette condition défavorable, c'est 1'age avancé de ses membres. On //sait que tout vieillard regrette le passé; on sait aussi qu'en approchant //de la vieillesse, on est porté a, préférer les traditions de son temps aux //progrès du présent ou de ravenir. //Par conséquent, un comité, chargé d'un röle actif, créateur, ne sau- //rait le remplir convenablements'il est composé de chefs trop agés. //II pourrait être composé de colonels, de généraux de brigade ou de //généraux de division, sortis du corps jeunes encore, ayant le droit d'as- //pirer a des commandements ou a des fonctions iinportantes. Son prési- //dent naturel serait le plus élévé en grade." üe Pruisische generale staf wordt tegenwoordig onderscheiden in twee hoofdafdeelingenn. 1. den generalen of grooten staf, en den staf dei- troepen. Het geheel wordt bestuurd door een generaal of luitenant-generaalmet den titel van chef van den generalen staf van het leger. De groote staf bevat zes afdeelingen; aan het hoofd van elke afdeeling staat een majoor of luitenant-kolonel. De drie eerste afdeelingen zijn bestemd tot het onderzoeken en bestu- deeren der vermoedelijke oorlogstooneelen van het leger van Noord-Duitsch- land. Die studie strekt zich uit tot de organisatie der strijdkrachten van de naburige volken, de samenstelling hunner legers, hunne hulpbronnen, statistiek, topographiecommunicationhunne geschiedenis, tactische en strategische leerstellingen, in één woord tot alles, wat uit een militair oogpunt van belang is te achten. Die afdeelingen moeten alle bouwstoffen verzamelen, die noodig zijn, om bij eventuëelen oorlog een operatieplan te kunnen vaststellen en uitvoeren. De drie overige afdeelingen zijn belast: de 4e met de studie der ge schiedenis; de 5C met de aardrijkskunde en statistiek, en de 6° met de topographie. De staf der troepen bestaat uit stafofficierendie bestemd zijn tot het verrichten van dienst bij de bevelhebbers van legerkorpsen, divisiën of

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 427