420 zich geheel gevormd door eene grondige theoretische studie, en, wat voor 1 ruisen wel eene groote uitzondering is, nimmer heeft hij het kommando over een belangrijk troepenkorps gevoerd De luitenant-generaal Voigts lthetz, die prins Frederik Karei als chef van den generalen staf was toegevoegdheeft in het Pruisische leger een uitmuntenden naam; zijne disposition getuigden van eene vlijtige studie der strategie. De chef van den staf van het tweede leger, onder aanvoering van den kroonprins, was de generaal-majoor von Blumeuthal, iemand die groote hoedanigheden bezit en vooral daar uitmunt, waar oogenblikkelijk beslui ten moeten genomen worden. Bij de groote veldheerstalenten van den bevelhebber van het VIIe legerkorps (het Main leger)den 70-jarigen generaal der infanterie Vogel von Falcken- stein, komt zijne omgeving geheel op den achtergrond, zijn staf behoefde slechts zijne bevelen uit te voeren. De reeds meer genoemde kolonel Lecomte, wienst onpartijdig oordeel op liet gebied der tactiek en strategie tegenwoordig in alle Europesche legers wordt gehuldigd, erkent, dat de Pruisische generale staf door op leiding en ervaring, door uitgebreide theoretische en algemeene practische kennis, tot de uitstekendste van geheel Europa behoort. Maar, voegt hij er bij: "h coté de ces éminentes qualités, des habitudes de pedanterie, des "prejuges aristocratiques invetérés, des haines de race et de langue, un '/souvenir outré des glorieuses vanités de leur grand capitaine du siècle "dernier, entèes sur les farouches passions de 1S13et tournant a une "sorte de mythologie, ou Frederic et Bliicher, Itosbach Leuthen et Wa- «terloo rayonnent seuls au milieu des téuèbres, ótent a l'état-major Prussjen "1 independance et l'impartialité d'esprit, qui conduisent a la vraie su- "périorité." Na dit overzicht over den Franschen en Pruisischen generalen staf kunnen wij thans kort zijn in de beschrijving van dien staf van nog eenige Europesche legers. Bij eene opgave der sterkte kunnen wij ons daarbij zelfs tot eene mededeeling van enkele bijzonderheden bepalen. Aan het hoofd van den Oostenrijkschen generalen staf, en slechts on dergeschikt aan den minister van oorlogstaat een generaal (Feldzeug- De kolonel Lecomte is in zijne beoordeeling omtrent dien generaal niet zoo gunstig. Hij roemt zeer zijne bewonderenswaardige activiteitmaar kent hem het voor den stafchef van een leger zoo noodige veldheerstalent niet toe.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 430