ployeerdsorteert niet onder den staf, maar maakt een afzonderlijk korps uit. De generale staf vormt een onderdeel van het oorlogsministerieen telt, behalve een chef met den titel van kwartiermeester-generaal van het le^er en een sous-chef (generaal-majoor)360 officieren van de navolgende rangen: 8 generaals, 1!) lpitenant-generaals37 generaals-majoor, 86 kolonels, 58 luitenant-kolonels, of kapiteins der garde, aan dien rang geassimileerd; 79 kapiteins le kl. of kapiteins 21' kl. van de garde, aan de eersten geas simileerd; 68 kapiteins 2e klasse of luitenants van de Gardeaan de eersten geassimileerd, en 5 eerste luitenants. Bovendien nog 42 officieren, af komstig van de militaire akademie, die een jaar bij de troepen of bij den staf der divisiën gedetacheerd zijn geweest. Het Beijersche leger heeft na den slag van Sadowa eene belangrijke reorganisatie ondergaan, en de getalsterkte is sedert aanmerkelijk ver meerderd. Volgens die laatste organisatie is het leger nu verdeeld in 2 legerkorp sen, 4- divisiën en 8 brigades, en heeft eene sterkte van bijna 28000 man (216 bespannen vuurmonden), een sterktecijfer, dat dus ongeveer gelijk gesteld kan worden met dat van het Nederlandsch-lndisch leger. Op die legersterkte heeft men een generalen staf van de navolgende samenstelling 1 luitenaut-generaalals chef van het korps; 1 generaal-majoor; 2 ko lonels; 2 luitenant-kolonels; 6 majoors, en 15 kapiteins. Het topographisch bureau te Munchen is van geheel Duitschland het eerste, dat regelmatig werd samengesteld. Het werd in 1800 opgericht onder toezicht van den generaal Manson, die op dat tijdstip veel heeft bijgedragen tot ontwikkeling der militaire instellingen in Duitschland. Genoemd bureau, een deel uitmakende van den generalen staf, is thans uitmuntend georganiseerd en bevat een uitgebreid photographisch etablis sement, dat voor het overnemen van kaarten wordt benut. Volgens de organisatie van April 1868 is de generale staf in België volgenderwijze gereorganiseerd 1 generaal als chef; 4 kolonels; 4 luitenant-kolonels; 8 majoors; 18 kapiteins le kl. en 12 kapitein 2c klasse. Totaal 47 officieren. Na al die omwentelingen en verbeteringen der laatste 3 jaren op krijgs kundig gebied, werd ook in Nederland de behoefte gevoeld aan eene al- geheele reorganisatie van den generalen staf; vooreerst, om dien staf in 423

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 433