428 tingen behouden kunnen wordenliet gouvernement van Sumatra's West kust, de residentie Palembang, die der Lampougsche districten en de assistent-residentie Benkoeleu, verder de eilanden Java, Madura, Banka, Billiton, Ambon, Banda en hetgeen op Timor in ons bezit is, kunnende de drie laatstgenoemde te pas komen bij den handel op Australië en West- Amerika. Dit aangenomen zijnde, zullen wij overgaan tot de behandeling van die punten, waarmede de verdediging ten nauwste in verband staat, namelijk a. Marine. b. Vertrouwen in en gehalte van het leger. c. Legioen van Mangko Negoro, pradjoerits en djajang-secars. (1. Barisans van de rijken op het eiland Madura. e. Europeanen en hunne afstammelingen. f. Vreemde Oosterlingen. g. Schutterijen. Algemeene toestand van het terrein en gesteldheid der kusten, en i. Hulpbronnen. a. Marine. Bezitten wij eene zeemacht, welke aan alle eischen van den tegemvoor- digen tijd voldoet, en volbrengt deze hare taak met vlugheid, vastbera denheid en oordeel, dan zal eene ontscheping op Java's kusten of op die der andere eilanden, zoo niet onmogelijk, dan toch met zeer groote moeie- lijkheden gepaard gaan. Om eene goed toegeruste legermacht van 20000 man naar onze koloniën over te brengen en daar te doen landenvereischt een aanzienlijk aantal transportschepenbeschermd of begeleid door eene voldoende zee macht; en, hoe verder zich het punt bevindt alwaar de toerusting zal plaats hebben, hoe grooter de kosten, de bezwaren en het aantal vaartuigen worden moet. Van alle beschaafde natiën zou daarom de Engelsche natuurlijk in alle opzichten voor ons de gevaarlijkste vijand zijn; daarom zal ik juist ver onderstellen, dat wij het met die natie te kwaad krijgen, ten einde zoo veel mogelijk afdoende bewijzen te leveren, dat het niet zoo gemakkelijk zal gaan, om Javaof het voornaamste gedeelte der koloniën, zoo maar in te palmen, gelijk in 1811 geschied is; maar er moet tijdig gezorgd wor den voor eene goede toegeruste zeemacht en een wel georganiseerd, tevens ook tevreden leger. Bij een veroveringsoorlog zal Engelandmeer dan waarschijnlijk, al da delijk zich van Java trachten meester te makenomdat hierdoor ook alle

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 438