430 met Batavia of eerie andere, beter geschikte plaats tot steunpunt, en het derde aan de Westkust van Sumatraook met een daartoe geschikte ha ven als toevluchtsoord, ten einde dit gedeelte der koloniën te beveiligen; het laatste eskader kan echter voor het grootste gedeelte bij de anderen worden opgenomen, zoodra ten duidelijkste blijkt, dat de vijand het meer speciaal op Java gemunt heeft. Door een paar schepen van dit en van het eerste eskader zal de zuid kust van Java in observatie worden gehouden, om, indien de vijand on verhoopt op eenig punt van deze woeste kust eene landing zoude willen beproeven, hem zulks te beletten. AmboinaBand a en Timor zullen moeielijk in de algemeene verdediging kunnen worden begrepen, zonder de marine te versnipperen, en deze te ver van hare steunpunten te brengen. Die eilandenhoewel minder belang rijk voor ons, moeten gevrijwaard worden tegen een coup-de-main; eene voldoende bezetting moet daar dus aanwezig zijn, opdat, wil de vijand zich van die eilanden meester maken, hij zich toch de moeite moet getroosten, die niet zonder slag of stoot te nemen, waardoor hij een voor ons kost baren tijd verliezen moet. In korte woorden zal de taak van onze zeemacht zijnhet verdedigen der verschillende straten, het beveiligen der kusten, riviermondingen, maar vooral tot aanvallen op schepen, of wel, indien de gelegenheid zich voor doet, het bemoeilijken en in verwarring brengen van de transportvloten voornamelijk indien pogingen tot ontscheping worden aangewend. Bij eene verdediging van de koloniën heeft de zeemacht de belangrijkste taak te verrichten en groote kans van welslagenwant zij is geheel vrij in hare bewegingen, terwijl die.des vjjands de moeielijke en lastige taak heeft om het groot aantal transportschependat op 60 kan gesteld wor den, te begeleiden en te beschermen, en dus slechts een klein gedeelte kan afzonderen, om onze eskaders vrij het hoofd te kunnen bieden. Daarom, gelijk in het begin der behandeling van dit puilt gezegd is, moet onze marine bij eene goede aanvoering, met vlugheid, oordeel en vastberadenheid handelen, hetgeen met een voldoend aantal flink gebouwde en goed uitgeruste schepen uitvoerbaar is. Onder deze omstandigheden en in dien toestand verkeerendelijdt het geen twijfelof de kansen van overwinning zullen meer naar onze zijde dan naar die des vjjands hellen. b. Vertrouwen in en gehalte van het leger. Zelfs in vergelijking met het Britsch-Indische zal er wel nergens een leger gevonden worden, dat uit zulke heterogene elementen bestaat als onze

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 440