442 De onafhankelijke Prins Mangko Negoro en zijne opvolgers zullen dus voor ons onwaardeerbare bondgenooten, of wel zeer gevaarlijke vijanden kunnen zijn. Dit hangt geheel af van de omstandigheden en van den tijdgeest. Sedert wanneer de djajang-sekars en pradjoerits bestaan, is mij onbe kend, en waartoe die half-militairen moeten dienenzal voor velen wel een raadsel blijven; de eenige aanneembare reden van hun daarzijn zal wel wezendat zij de werkzaamheden dienen te verrichten van maréchaussee hoewel men nimmer hoort, dat eenige arrestatie door hen gedaan is. Wel ziet men djajang-sekars dikwijls dienst doen als ordonuance van civiele autoriteiten, of als praal gebruiken voor en achter de wagens van resi denten bij ptochten en bruiloften van rijke chinezen dienen zij wel eens tot staatsie ot zij worden bij gelegenheid van partijen, door groote heeren gegeven op post gesteldom de orde te bewarenmaar tot beveiliging van inwoners en hunne eigendommen dienen zij niet; dit is geheel toe vertrouwd aan een te gering politiepersoneeldat daarenboven in vele opzichten nog zeer veel te wenschen overlaat. Enkele keeren worden dja- jangs en pradjoerits belast met begeleiding van gevangenen of geldtrans porten; echter ware het beter, dat zij niet aan hunne bestemming werden ontrokkendan zoude men minder hooren van diefstalroof en moord gelijk thans dagelijks uit de dagbladen te vernemen is. Gedurende de expeditie in het Palembangscheheb ik pradjoerits ge kend, die te velde uitmuntende diensten bewezen; de meesten waren ge wezen dwangarbeiders en vagebondenvoornamelijk van de hoofdplaats afkomstig, maar, door de ijzeren roede van een van den Bossche geregeerd, deden die lieden bij verschillende gevechten en zware marschen voor onze troepen niet onder; zij waren ook bij het doen van arrestatiëngeheime verkenningenhet vervoer van gevangenengedurende de veelvuldige tochtenonbetaalbaar en een schrik voor de bevolking. Dergelijke benden kunnen goed wezen in landen, welke voortdurend in opstand zijnmaar om als maréchaussee optetreden tot beveiliging van personen en eigendommenin landen waar meestal rust heerscht en zij als beschermers van eene vreedzame bevolking moeten optreden, zouden de Palembangsche pradjoerits volstrekt niet op hunne plaats zijn. Tot deze bestemming dienen detachementen te worden opgericht, bestaande uit op passende personen, die gedurende een zestal jaren bij het leger gediend hebbenen sterk van gestel en lichaamsbouw zijn. De benaming van djajang-sekar en pradjoerit kan behouden blijvenmaar hun werkkring moet overeenkomstig zijn met die der maréchaussees en rijks-veldwachters in Nederland.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 452