445 van het leger zoude zijnen dat eene vereeniging der slechte sujetten tot één korps, tot slechte resultaten zoude leiden. De zaak is van te veel belang, te diep ingrijpend, dan dat zij niet be hoort uitvoerig besproken en beschouwd te wordenen hoezeer ik vermeen dat het denkbeeld van den eersten inzender, de algeheele verwijdering der 2r klasse uit de korpsen, niet in het belang der krijgstucht zoude zijn, het is voornamelijk de inzender van het 2e artikel, die, volgens mijn gevoelen, de zaak te pessimistisch beziet, de rietslagen in verdediging neemt, ja zelfs ze bij het vormingsproces der in den beginne ruwe en onhandelbare Afrikanen tot bruikbare soldaten wil toegepast zien, als zouden orde en tucht er in te slaan zijn, en slechts door de rotting ver kregen worden. Hoe wenschelijk het ook te achten zijom de straf van rietslagen te kunnen afschaffen, ik moet helaas bekennen, dat tot onderhoud van orde en tuchtbij onverbeterlijke sujettende rotting nog het eenige middel van bedwang is; doch ik vermeen tevens, dat de toepassing er van kan heperkt wordenniet meer als strafoefening in de korpsen behoeft behouden te wordenen slechts moet toegepast worden bij het strafdetachement te Klatten. Dat men door slaan bruikbare soldaten verkrijgt, vermeen ik, voor het minst, als eene hoogst gewaagde stelling te moeten beschouwen; de ondervinding leert toch, dat diezelfde ruwe, onhandelbare Afrikanen, door onverpoosde zorg, onderricht en bemoeienis hunner superieuren, tot zeer bruikbare soldaten te maken zijn; daartoe behoort evenwel een nauwlettend toezicht en speciale' tact om met hen om te gaanen behooren èn officieren èn ver der kader hunner kompagniemet lust bezield te zijnhet ruwe te ont bolsteren en door gepaste maatregelen hen aan orde en tucht, die zij voorheen niet kenden, te gewennen; behandelt men hen op die wijze, dan hechten zij zich aan hunne officieren en worden allengs goede solda ten; uit hunnen aard zijn zij heftig en ruw, doch er schuilt bij velen onder die zwarte huid eene goede inborst, en, verkrijgt men de zedelijke overmacht op die natuurkinderen, dan komt men geloof ik verder, dan door er ruwheid tegenover te stellen. Dat echter onder hen gevonden wordendie alle aangewende moeite te leur stellen, en niet met zachtheid te regeeren zijn, moet erkend wor den misdragenzij zich voortdurend zóódat zij niet met de gewone middelen te bedwingen zijn, dan moesten ook zij, wat nu niet het geval is, bij het strafdetachement geplaatst worden. Velen zoeken in de samenstelling van ons Indisch leger, door de ver schillende natiën, daarin opgenomen, een oorzaak voor het mindere gehalte van

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 455