451 waren dan de soldaten, gevoelden des nachts toch behoefte aan wanne bedekking. De landings-divisie der marine met hare dekens en ban- doulière maakte er trouw gebruik van. De verpleging der zieken geschiedde hoofdzakelijk op het koopvaardij schip Marie. In het tusschendeks werden de stroo- en bultzakken op den vloer neergelegd. De menigte kakkerlakken die de zieken ondraaglijk plaagden, het moeielijk reinigen van het tusschendeks, dewijl de zware zieken hunne ligplaats moesten blijven innemen, het spoedig slijten en vuil worden der fournituren, zijn evenzoovele bezwaren tegen eene ligging op den vloer, nog daargelaten, dat de geneesheer steeds op de knieën moet liggen om zijne zieken te helpen. IJzeren kribben mede te geven mag wel een eenvoudig middel genoemd worden, dat al deze moeielijkheden opheft, en al zijn onze kazernekribben reeds zeer voldoende voor dit doel, zoude het toch aanbeveling verdienen, het Pruisische model in te voeren. Deze zijn tot het minimum van zwaarte teruggebracht; kunnen, dubbel gevouwen, door één Europeaan gemakkelijk worden gedragen, hebben handvatsels en tent-stijltjes om als draagbaren te kunnen dienen, en kosten slechts IS thaler. Bultzakken kunnen bij deze kribben gemist worden; een deken is voldoende, omdat de ligging, van gevlochten metaaldraad vervaardigd, zeer veerkrachtig is. Men zou een lOOtal voor expedities in voorraad kunnen houden. Voor de ventilatie werd zooveel mooglijk gezorgd door het openhouden der luiken en koelzeilen. Voor de koelte werd het bovendek dikwijls met water bevochtigd. De herstellende zieken konden zich boven ophouden maar in liet tusschendeks was bij windstilte de warmte onuitstaanbaar. Het was een groot nadeel voor een goede verplegingdat het zieken- schip tevens voor transport-schip diende. Het ruim was aangewezen als bergplaats van provisiënetc. en dagelijks moesten hier verschillende be zigheden verricht worden. Dat gaf aanleiding tot herhaalde passage door het zieken verblijf, en in plaats van een wenschelijke stilte was het schip vaak het tooneel van gedruischmakende bedrijvigheid. Bovendien moest een gedeelte van het tusschendeks dienen tot bergplaats van randsels, enz., wanneer er door de troepen werd uitgerukt; door dit alles verviel de alleenheerschappijdie de geneesheer behoort uit te oefenen op een zieken- schip, zal alles wélgaan. Waar, zooals hier, de verpleging in een tijdelijk hospitaal aan den wal niet kan geschieden, omdat steeds een groot gedeelte van de troepenmacht ter bewaking zou moeten achterblijven en te groote uitbreiding van het kampement onraadzaam is, moeten twee schepen in dienst worden gesteldééu voor de ziekenéén voor de bagage. Zoude niet een afgekeurd oorlogschip als permanent ziekenschip kunnen worden

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 461