453 aanwezig zijn van uithouders aan hoofd- en voeten-einde ontstond zoowel overdwars als overlangs eene sterke bocht, welke de ligging voor de ge kwetsten zeer pijnlijk maakte. Het dak was bevestigd door middel van ijzeren pennen, die op twee plaatsen door de bamboe geslagen waren- deze verloor hierdoor veel van hare stevigheid, zoodat ze, juist op die plaats, gedurende het vervoer van een zieke tweemaal braken. Later voerde ik voor de zwaar gekwetsten een paar eenvoudige draagbaren mede van bamboe gemaakt en op 4 pootjes, en werden in overleg met den kommandaut dei- expeditionaire zeemacht door de marine 3 tandoes aangemaakt, bestaande uit een vierkanten lap zeildoek, waarvan twee overstaande zijden konden worden toegeregenhierin werd een langwerpig vlechtwerk van gespleten bamboe gelegd, en aan den top eene stevige bamboe doorgevoerd. Deze tandoes zijn echter veel te zwaar voor drag-ers, en zoo warm, dat ze altijd in de richting van den wind moeten gedragen worden. Het vaststellen van een model voor tandoes is eene behoefte; een zeker aantal daarvan moest steeds beschikbaar worden gehouden. De tandoes werden gedragen door kettinggangers; toen de onwil bleek der Balische koelies, waren er eenige honderden van Soerabaja gezonden, en ik kreeg er 80 bij de ambulance. Om hen terug te kunnen vinden en het overloopen te beletten naar den troep, waarbij de dienst veel gemak kelijker was, merkte ik hunne mouw met een rood kruis van menie. Ik werd hiertoe gebracht doordat de onder-intendant de Jongh mij vroeger het denkbeeld had meegedeeld, om het hospitaal-personeel in Indië een rood kruis van gevlochten koordzijde te doen dragen. Dit denkbeeld verdient niet alleen overweging maar zelfs uitvoering, daar de hospitaal-soldaat elk onderscheidingsteek^ mist, en gesteld als ook hij is op uiterlijke tee kenen hem dit meer zou verzoenen met zijn moeielijken dienst, die alleen aanlokt om de betere voeding. De veld-verbandtasschen zijngedurende een actie althans, lastig in het gebiuiL Ze moeten geheel en al ontpakt worden, als men iets wil hebben wat onderin ligt. Ze zijn op den duur voor één inlander te zwaar. Volume en gewicht zouden zeer goed kunnen worden ingekrompen, door dien berg pluksel tot een minimum te reduceeren. Den pluksel-tijd zijn we voorbij; liever wat verband-doeken meer. Geen beter verbandmiddel dan kompressenmet een mengsel van phenylzuur en water bevochtigd daarom mag in den verbandtasch phenylzuur niet ontbreken. Op aanraden van den officier van gezondheid van Steenvelt had ik een koppel laten maken, waaraan door schuiven 3 lederen tasschen konden worden gehangen, door overslaande kleppen voor den regen beveiligd. In

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 463