de eene had ik mijne trousse, in de andere een windseleen paar doe ken en eenige beschuiten, de derde was van binnen met blik voorzien en diende voor sigaren. Men zou er nog een haak voor een revolver aan kunnen maken. Ik heb van dezen toestel zeer veel dienst gehad; een goede bediende draagt bovendien 2 veldiiesschen, en, vertrouwt men hem niet, dan kan men het zelf omgorden, zonder noemenswaard in zijne be wegingen te worden belemmerd. Het ambulance-personeel zou ik van iets dergelijks willen doen voorzienmen vond dan bij eiken bediende het noodigste, wat ik hen nu liet bergen in den zak, waar het natuurlijk minder goed geborgen was. Echt practisch is liet voorstel van Prof. Esmarch: geleerd door zijne ondervinding in den kaatsten Duitschen oorlog, wil hij eiken soldaat voorzien van een grooten driehoekigen doek, waarop de verschillende verbanden zijn geteekend die men er meê kan aanleggen. Met een weinig voorbe reiding in het garnizoen leert hij dit gemakkelijk, zoo eenvoudig zijn ze. He geneesheer vindt dus dadelijk bij den gekwetste het voornaamste ver bandstuk, en is de geneesheer niet bij de hand, dan kan een kameraad helpen. Met zulke kleinigheden, oogenschijnlijk onbeduidend, kan men onbere kenbaar veel nut doen. He medicijn-kiUeu Lett. B zijn vrij handig in het gebruik, en bevatten nagenoeg al het noodzakelijke voor de verpleging in het bivouac; zij moeten echter inwendig meer solide en beter afgewerkt wordende tus- schenschotten sluiten niet om de ftesschen en in de gleuven, sloten en schuiven zijn niet sterk genoeg, enz. Een gedrukt register voor de ziekeneen voldoend aantal ziekenlijsten, goede hurken, een jnllewplank zijn zaken, die ik niet had, maar waarvan ik ook de ontbering heb gevoeld. Ac. plum.bi en ammonia in stopÜes- schen zijn onbruikbaar, men kan de stoppen er niet af krijgen. En gaat men na welke instrumenten ik medenamdan zal het over bodig zijn te wijzen op het vele ontbrekende bij een expeditie van dien omvang. Eene vergelijking met hetgeen de officier van gezondheid Hamilton bij zijne komst medebracht van Batavia, is beschamend voor mijne uitrus ting. Waarom mochten wij dit alles niet hebben van den aanvang der expeditie af? Toen b. v. mijn collega zijn trousse verloren had bij een aanval, moeten wij ons samen behelpen met de mijne. 454 ï'roj. Dr. Ttsmarch. Der erstc Verband auf dein Schlachtlelde. Den groote katoenen driehoek, waarop dc verschillende verbanden zijn geteekend; een zeer duidelijke beschrijving is er hij. Dit werkje kost in Europa 1,90.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 464