ONS VERDEDIGINGSSTELSEL. Vervoltj van hl. 443.) e. Barissans van de rijken van het eiland Madura. Na den Javaan moet de Madurees als onze gewichtigste bondgenoot beschouwd worden. Hoewel het verlies van het eiland Madura voor ons gezag in de koloniën niet van overwegende beteekenis kan geacht worden, indien Java aan het gouvernement getrouw blijft, moet toch wel degelijk in aanmerking worden genomen, dat bij een oorlog tegen een buiten- landschen vijand, dat verlies op de kansen tot welgelukken eener onder neming voor deze een grooten invloed zoude uitoefenen, want door een bondgenootschap aan te gaan met de rijken van MaduraSumanap en 1 amakassanheelt hij gelegenheid om in de onmiddellijke nabijheid van Java, vasten voet te krijgen in een land, waar overvloed is aan ver schillende levensbehoeften en aan transportmiddelen; en door het in dienst nemen van Madureien zoude hij ruimschoots stof vinden om zijn legei te kunnen versterken en voltallig te houden door aanwerving van voor den oorlog zeer geschikte mannendie evengoed zeeman als veldsoldaat zijn. Daarom is het behoud van ons gezag op Madura voor eene goede ver dediging bijna evenzoo noodzakelijk als dat op Java; hier moet dus ook getracht worden de bevolking, en hunne hoofden vooral, aan ons te hech ten. Wij mogen niet vergeten, dat de Maduresche vorsten, zelfs gedu rende den oorlog op Java, ons steeds met hart en ziel bij vele expeditiën hebben ter zijde gestaan, en zij door onafgebroken trouw aanspraak kun nen maken op de welwillendheid van het bestuur; zij verdienen dus ruime 30

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 467