458 belooning, terwijl geringe misslagen, door hen begaan, niet te hoogmoe ten worden opgenomen. Indien er tegenwoordig ten onzen opzichte verwij dering bestaat, moet zulks worden toegeschreven aan de overgroote me nigte hadjies, die zich in de laatste jaren op het eiland gevestigd hebben, en het volk met hunne vorsten de zoo verderfelijke grondstellingen van het Mohammedaansch fanatisme inblazen. Aan dezen zoo gevaarlijken invloed kan een einde worden gemaakt door het noodig aantal priesters in onze koloniën van gouvernementswege aan te stellen en goed te bezoldigen, b. v. door betaling van f 50 tot f 800 's maands, moetende bij de keuze van personen voor deze betrekkingen nauwlettend worden achtgeslagen op meerdere beschaving, onbesproken gedrag, ontwikkeling en afkomst; door dezen maatregel krijgen wij meer moreele macht over het volk, maar ook moet tevens te ernstiger worden tegengegaan, dat andere zoogenaamde hadjies, die geene aanstelling van bestuurswege hebben, zich de minste geestelijke uitoefening en zelfs het dragen van hot oiiderscheidingsteeken veroorlovende door ons aangestelde priesters moetenmet medewer king van de residenten, hiertegen streng waken, en de schuldigen ver bannen worden naar de eilanden Banka, Ttillibon, TimorAmbon ol Banda. Door aldus te handelen zoude de invloed dier heilige bende, die hare heiligheid van Singapore of Poeloe Pinang haalde, zeer spoedig gefnuikt zijn. Maar zoolang onze overheerschten niet op een zekeren trap van beschaving zijn, mag ook niet worden toegelaten, dat zendelin gen den inboorling tot liet omhelzen van een godsdienst overhalenwaarvan zij de leer niet begrijpen. De grondstellingen van den christelijken gods dienst komen overeen met die van beschaafde menschen, toegerust met goed ontwikkelde geestvermogens; brengt eerst beschaving en daardoor verlichting in het land, en laat dan den geestelijke toe, om onzen gods dienst te prediken; maar voor dien tijd moesten de bekeerdere wegblijven; al hun streven is doelloos, veroorzaakt verbittering of wekt valsche be grippen op, die in alle opzichten schsdeu. Door dit ter neer te stellen is het zeer goed mogelijk, dat. ik mij de verontwaardiging van de meeste zendelingen en van leden van bijbelge nootschappen op den hals haal, en dat die heilige lieden, als het ter hun ner beschikking ware, mij banvloeken tegen het hoofd zouden slingeren, maar dit zou hoegenaamd niets van mijne overtuiging wegnemen. Chris tenen moeten christelijk handelen, dat is: verdwaalden op den goeden weg brengen, maar door overtuiging, welke alleen door beschaving en ver lichting kan verkregen worden. Wilt ge christenen hebben die er alleen den naam van dragen, welnu, dan maak ik mij sterk, dc helft van het Mohammedaansch of lieidenscli

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 468