466 van goed gelukken, hereiken wil; daarom zal, indien de verovering van Sumatra's westkust beoogd wordt, dit punt niet verre van Padang gekozen worden, en, als het op Java gemunt is, dan zal wel, behalve Tjilatjap of Patjitaneen plaats daartusschen te vinden zijn, waar eene ontscheping- kan plaats hebbenom van daar door de Vorstenlanden te kunnen opruk ken en verder onze hoofdstellingen aan te vallenof de magazijnen te bemachtigen, welke in midden-Java gelegen zijn. Om aan de zuidkust een "ander punt tot landingsplaats te kiezen, dat meer west- of oostwaarts gelegen is, zoude eene dwaasheid zijn, want het terrein levert hier te groote moeielijkheden op, om met succes het land verder binnen te dringen; bovendien zal de bedoeling van den vijand wel zijn, oin zich zoo spoedig mogelijk meester te maken van Batavia, Soe- rabaja of de Vorstenlanden, in de nabijheid waarvan onze hoofdmacht, en dns ook het belangrijkst gedeelte van onze oorlogsbehoeften zich moeten bevinden. Die verschillende bedoelingen des vijands kunnen alleen bereikt worden door eene landing aan de zuidkust nabij Solo en Djokja, of aan de noordkust op de daartoe geschikste punten. Langs de gebeele noordkust van Java kan een debarkement op ver scheidene punten met geringe bezwaren plaats hebbenterwijl zulks aan de oostkust van Sumatra alleen kan geschieden, door eerst dc rivier mondingen binnen te stoomen, aangezien de moerassige en sterkbegroeide kust daartoe nergens gelegenheid aanbiedt. Gerustelijk kan worden aangenomen, dat punten langs de kust, waar zich menschen met der woon hebben gevestigdook meestal genaak baar zijn, vooral daar, waar ook handel en nijverheid bloeien. Altijd, wel te verstaan, met de oogen gevestigd op eene gebrekkige kaart, zullen de geschiktste plaatsen van een debarkement aan de noord kust van Java daarom wel te vinden zijn tusschén St. Nikolaaspunt en de hoek van Krawahg, tusschén de hoek van Tndramajoe en Pekalongnn, en tusscheii Sedajoe en Panaroekan terwijl de oost- en westkust daartoe zeer weinigen oplevert. Om echter met eene vloot de zwakke punten van deze kusten te nade ren, zal deze toch eerst vrij smalle, met klippen en ondiepten bezaaide, en dus met eene kleine macht goed te verdedigen straten moeten door gaan, en zoo dit ai gelukt, toch mot gro'ote moeite te kampen gehad heb benonder bet lijden van vele verliezen zoo dat zij niet zonder slag of stoot op het punt kau verschijnen, alwaar een debarkement beproefd zal worden. Met eene voldoende zeemacht echter lijdt het geen twijfel, of onder aanvoering van de zoo gunstig bekende Nederlandsche mariné-officieren,

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 476