40 Ook in verband met opmerkingen uit de Tweede Kamer werd de aan dacht van het Indisch Pestuur in 't laatst van 1S68 bijzonder bepaald bij den gezondheidstoestand van liet leger. Na de daarop ontvangen inlichtingen kan reeds thans worden medege deeld, dat de waargenomen meerdere sterfte in eenige der laatste jaren en ook in 18ö8 zich geheel laat verklaren door de kort achtereenvolgens ge- heerscht hebbende cholera-epidemiën. Worden toch de slachtoffers dier ziekte niet medegerekenddan verkrijgt men voor de betrokken jaren de vooi het Europeesch gedeelte des legers eeue normale sterfte-verhoudiug van 5, hoogstens 6 pGt. (1) Omtrent de sterfte onder de pas aangekomen Europeanen, waarop eene der voormelde opmerkingen doelde bestaan geen afzonderlijke ge gevens. Intusschen kan wel worden aangenomen dat onder de nieuwelingen de sterfte het grootst is. Wordt gedurende het zoogenaamde acclimatisatie- tijdperk ieder Europeaan in Indië met ernstige tropische ziekten bedreigd hoeveel te meer de Europeaan van het gehalte onzer soldaten, wien on- voorzigtigheid en onmatige leefwijze zoo eigen zijn. Dat het kwaal zou worden verholpen of grootelijks verminderd door de troepen uit Nederland, in stede van te Bataviabij voorbeeld te Samarang te doen ontschepen, om ze van daar naar hooger gelegen gezonder plaatsen te zenden, wordt door het legerbestuur en de Indische Regeering betwijfeld. Men acht het kampement te Weltevreden, waar de suppletietroepen thans gedurende de eerste dagen hunner aankomst worden gehuisvest, niet onge zond, en stellig ver te verkiezen boven Samarang. Daar voorts te Wel tevreden het hoofdkwartier des legers is gevestigd, kunnen de nieuw aangekomenen daar het spoedigst worden ingedeeld. Met alle niet te vermijden administrative formaliteiten gaan slechts enkele dagen voorbij en de militairen volgen daarna steeds zoo spoedig mogelijk hunne bestem ming, waartoe, zoo dienstbelang dit niet bepaaldelijk eischt, geene als ongezond bekende plaatsen worden aangewezen. Een en ander verhindert niet, dat het ernstige overweging verdient, nu binnen weinige jaren een spoorweg tusschen Batavia en Buitenzorg verwacht mag worden, op eenige plaats nabij Buitenzorg, buiten de kom der meeste regens, een eenvoudig kampement aan te leggen, zoo tot ontvangst van nieuwelings aangekomen troepen, als van reconvalescenten, lijders aan ziekten die een koeler klimaat vereischen, enz. Deze zaak is onlangs bij In de drie ongunstigste der laatste tien jaren (1864, 1865 en 1868) bestond de sterfte onder de Europesche militairen op Java en Madura voor 58, 38 en 49 pet. uit choleralijders terwijl in 1866 en 1867 de overledenen aan cholera slechts 26 en 23 pet. uitmaakteu en in het vijfjarig tijdvak 18591863 hoogstens 8j- pet., namelijk in 1859.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 47