471 broken zijn, en op de kans, die dan bij eenen langdurigen oorlog bestaat dat bet leger gebrek zal krijgen aan geschut, draagbare vuurwapens, ma terieel en ook kleeding, zijn, om zoodanig gebrek te voorkomen, de volgende, zooveel mogelijk door particulieren tot stand te brengen inrichtingen noodzakelijk: eene geschutgieterij, eene fabriek van geweren en blanke wapenen, waartoe de gebouwen te Willem I en Banjoe-Biroe dienstig kunnen gemaakt worden; verder laken- en katoenfabrieken, touwslngerijen, leerlooierijen enz.; ook paardenstoeterijen zouden zeer veel nut stichten. Kunnen de koloniën uit eigen middelen in alles voorzien wat voor den oorlog noodig is, dan kan van eene verdediging daarvan ook de beste uitkomsten verwacht worden. Wilt gij zekerheid hebben, in liet bezit te blijven van landenwelke door liet recht van den sterkste veroverd zijn, en beschouwt gij dat bezit als onmisbaar voor ons bestaan, welnu, doet dan de moeite om dat voor goed te waarborgen; ontziet geene geldelijke uitgaven, en schenkt vooral ver trouwen aan degenen, die van regeeringswege de opdracht hebben, om voor het behoud en de voorspoed van het in bezit genomene te zorgen. Men voldoe echter in de eerste plaats aan de roeping en de verplich tingen welke den beschaafden overlieerscher moreel zijn opgelegd; be- scliouwe de overwonnenen daarom niet als mindere wezens, maar ais 11a- tuurgenootendie op een lageren trap van beschaving staande, ver lichting noodig hebben, om onze gelijken te worden; welke verlichting door ons moet worden verspreid, om geluk te brengen bij menschen, wier leiding en opvoeding wij door liet recht der wapens op ons genomen hebben. Door eerlijk en plichtmatig te handelen ten opzichte van den inboor ling, kunnen wij immer verzekerd wezen van zijne achting, liefde en gehechtheid, zelfs dan, wanneer de tijd daar is, dat de overheerschte op zich-zelven kan staan, en dus vrij zal worden, in welk geval wij bij hem steeds den voorrang boven andere natiën zullen behouden; want, door be schaving op onze hoogte gebracht, worden zij van overheerschten in de warmste vrienden van den Nederlander herschapen. Javanen, Sumatranen en Madurezen zullen dan altijd door sterke banden der dankbaarheid aan ons gehecht blijven, zoodat het gouvernement van het land, vroeger in bezit, voordeelen zal genieten, zonder dat daartoe uitgaven noodig zijn. Verdediging van de koloniën legen, een bnitenlandschen vijand. Tot nu toe hebben wij een terrein bewandeld, waarop zich nu en dan slechts moeielijkheden voordeden; maar thans nader ik met den lezer tot een zeer glad heliend en dus gevaarlijk gedeelte. Hier wordt welwillend-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 481