472 heid en steun van kundige mannen en bevoegde beoordeelaars voor mij eene behoefte; ik reken op kameraadschappelijke genade, want men vergete niet, dat ik met zeer gebrekkige middelen en gewone bekwaamheden, gepaard aan eenige ondervinding, in goed vertrouwen een onderwerp in behandeling heb genomen, waarvan het nut onbegrensd is, en waarop menige pen stomp werd geschreven. 1 renons notre courage a deux mainsen laat ons onbeschroomd voor uitgaan, na het publiek te hebben gewaarschuwd, dat de schrijver werke lijk infanterist is, en dus zijne bekwaamheden niet boven het peil reiken van diewelke aan officieren van dit wapen worden toegekend. Voor dat wij echter een stap verder doen, geef ik de verzekering, dat ik nimmer een werk of geschrift, handelende over eene verdediging van de koloniën of een gedeelte daarvan, machtig heb kunnen worden, en dus geheel op eigen wieken moet drijven. Met terugzicht op het reeds verhandelde, en aannemende, dat de inland- sche bevolking het geheel met ons eens is, zullen wij eerst nagaan over welke macht kan worden beschikt, en hoedanig deze over de verschillende eilandeu kan verspreid worden, om bij eene verdediging gunstige uitkom sten te kunnen verwerven. Medegerekend de troepen, afkomstig van de posten op Riouw, Siak Borneo, Celebes, Ternate en die in de noordelijke afdeeling van Sumatra, welke landen van het door ons voor te dragen verdedigingsstelsel zijn weggeschrapt, mag de sterkte van het leger te velde gesteld worden op: 20 bataillons infanterie, 12 batterijen en 8 kompaguiën kavallerie. ter wijl dan de bezettingstroepen nog met 4 kompaguiën infanterie kunnen vermeerderd wordenom te dienen tot versterking der garnizoenen op Banka, Billiton, Amboiua, Banda en het op nieuw bezetten van Timor met twee kompaguiën. In tijd van vrede zullen de volgende plaatsen aan de veldtroepen aan gewezen worden Serang: 1 bataillon, I batterij; Weltevreden: 2 bataillons2 batterijen 2 kompaguiën kavallerie; Meester-Cornelis1 bataillon; Cheribon1 ba taillon, batterij; Pekalongan 1 bataillon Samarang 1.', bataillon, 1 bat terij» (Tjandie)Rembang: f bataillon; Willem I: H bataillon; Salatiga: 1 bataillon, 2 kompaguiën kavallerie; Bojolalie: 2 bataillons, 2 batterijen, 2 kompaguiën kavallerieSolo1 bataillonbatterij, !,- kompagnie kaval lerie; Djokja: 1 bataillon, batterij, kompagnie kavallerie; Soerabaja: 2 bataillons, 2 batterijen, 2 kompaguiën kavallerie; PasoeroeauI bataillon; Padang: 2 bataillons, I batterij, 1 kompagnie kavallerie; Padang Pan- djang: bataillon, J- batterij; Port de Rock: bataillon, batterij.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 482