473 Om het leger tegenover de contingenten eenig overwicht te geven, zal het noodig wezenhet te vermeerderen met 4 bataillons2 batterijen en 2 kompagniën kavallerie, welke kunnen verdeeld worden als volgt: i ba tail] on1 batterij en 1 kompagnie kavallerie in het Krawangsehe; 1 bataillon te Buitenzorg; 1 bataillon, 1 batterij en 1 kompagnie kaval lerie te Bojolalie, en "1 bataillon te Soerabaja. Het decentraliseeren van de troepen in tijd van vrede heeft, voorna- menlijk aan de strandplaatsen, ten doel, om met het terrein en de kusten behoorlijk kennis te maken, ten einde van de dus verkregen óndervinding in tijd van oorlog practisch nut te trekken; militaire wandelingenvelddienst en verkenningen moeten in de omstreken dus zeer dikwijls verricht worden. Met het oog op de hygiène is het volstrekt niet raadzaam, de troepen dicht bij het ongezonde strand te legeren; de kampementen kunnen zon der bezwaar op 3 of 4 palen afstand van daar opgericht worden. Het denkbeeld, om de troepen te centraliseeren en zooveel mogelijk in het gebergte terug te trekken, kan ik niet goedkeuren; voor de gezond heid behoeft toch dergelijke maatregel niet genomen te worden, want te Willem 1 en Banjoe Biroe o. a. zijn er tegenwoordig evenveel, zoo niet meer zieken, dan te Samarang, Batavia of Soerabaja; épidemiën woeden er niet minder dan elders. Indien het zeestrand werkelijk zoo ongezond is, waar zou het dan heen moeten met civiele en partikuliere personen, die zich daar met hunne familiën met der woon gevestigd hebben P De geringe sterfte onder hen in gewone tijden levert, meen ik, een voldoend bewijs op, dat de plaatsen hunner inwoning zoo ongezond niet zijn. Neenhet ligt niet aan het strandmaar wel aan huisvestinglevens wijze, hospitalen en het gebrek aan geneeskundige hulp, dat de sterfte van mindere militairen op de hoofdplaatsen grooter is dan onder officie ren ambtenaren en andere Europesche ingezetenen. De publieke opinie beslisse in hoeverre ik hierin de waarheid ben ge trouw gebleven. Baat ons nu verder nagaan de sterkte der contingenten, daarvan voor alle zekerheid het gemiddelde nemende. Legioenen van Mangko Negoro en Pakoe Alatn 6 bataillons4 batterijen 4 kompagniën kavallerie; Barissans van Madura: 2 bataillons, 2 batterijen, 2, kompagniën ka vallerie; Djajang-sekars en pradjoerits: 2 bataillons, 2 kompagniën kavallerie; Chinezen: 8 bataillons; Tnlandsche kinderen (vrijwilligers): 4 bataillons. 31

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 483