477 op de trouw van de vorsten en hunne onderdanen gerekend kan worden zal het gevaarlijke van onze positie bij zoodanige handeling der Engel- schen van luttel beteekenis zijn. Alvorens deze veronderstelling verder te behandelenzullen wij duidelijk heidshalve eerst de voornaamste punten aangeven, waarop het door ons voorgestelde verdedigingsstelsel rust. Het leger zal in drie hoofddeelen worden gesplitst, welke echter met, elkander zooveel mogelijk in verband moet worden gebracht, door middel van goede, lielst spoorwegen. Bojolalie zal de kern van het verdedigings- stelselen tevens de hoofdplaats voor de le brigade uitmaken, omdat dit centraalpunt bijzonder daartoe geschikt is, en voornamelijk daar, van hier uit, de niet altijd te vertrouwen Vorstenlanden beheerscht worden; hier moet, in tijd van oorlog, het middelpunt van de verdediging en het hoofd kwartier van het leger te velde gevestigd wezen; natuurlijk ook de voor naamste depots van oorlogsbehoeftenwelke in een versterkt kampement moeten gelegen zijn. Bij deze bevestiging vervult het terrein de hoofdrol. In het westen zal Bandong voor de 2e brigade tot hoofdkwartiertevens punt van retraite dienenen dus van de noodige oorlogsbehoeften voorzien zijn, terwijl Kedirie voor de oostelijke residentiën dezelfde bestemming zal hebben; is het noodig, dan kunnen deze plaatsen, even als Bojolalie, eenigs- zins versterkt worden; de bewaking der. drie punten, indien er geen garnizoen aanwezig is, kan worden opgedragen aan de bataillons Chinezen, de schutterij of de djajang-sekars en pradjoerits. Nu kunnen wij naar de aangegeven punten van de noord- en zuidkust terugkeeren, om na te gaan, hoe de Engelschman bij zijn debarkement kan ontvangen worden. Zoodra het plan van eene landing bij Pekalongan bekend is, trekken zich de garnizoenen te Cheribon en Tagal, benevens 3 bataillons met 1 batterij en 1 kompagnie kavallerie van Samarang op dat punt samen terwijl de troepen, te Kembang gestationneerdnaar Samarang oprukken, om daar voorloopig te verblijven; dus binnen de 2 maal 24 uren zal eene kolonne van 5 bataillons, 3 batterijen en 3 kompagniën kavallerie (de troepen van Cheribon kunnen eerst 4 dagen later komen) op de bedreigde plaats aanwezig zijn, om den vijand het hoofd te bieden, in afwachting van 3 bataillons, 3 batterijen en 3 kompagnicn kavallerie, die nu van de 2U brigade kunnen gemist worden', en hoogstens 6 dagmarschen noodig zullen hebben, om zich bij die troepen aan te sluiten, of den overwin- nenden vijand in den rug aan te tastenterwijl van uit Samarang nog 2 bataillons, 1 batterij en 1 kompagnie kavallerie kunnen uitrukken om zoo noodig, bij een retraite onze troepen te beschermen.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 487