478 Sommige lezers zullen wellicht de opmerking maken dat de vijand reeds lang gedebarkeerd kan zijn, alvorens 3 bataillons, 3 batterijen en 3 kom- pagniën. kavallerie op de plaats tegenwoordig kunnen zijn; maar men neme ook wel in overweging, dat het ontschepen van S000 man zoo spoedig niet gaat, en daartoe integendeel een beduidende tijd gevorderd wordt. Blijven wij eens aan het strand staan, waar op een gunstig punt van de kust bij Pekalougan eene ontscheping met de helft van 's vijands macht zal beproefd worden. Ziet in de verte dat veertigtal schepen met stoom en volle zeilen de kust snel naderen; een trotsch maar tevens vervaarlijk gezicht voor den verdediger die op dit oogenblik slechts 1 bataillon, 1 battel ij en 1 kompagnie kavallerie tegen 8000 man kan overstellen. Laat ons echter kalm toezien wat er verder gebeuren kan. Be vijandelijke vloot komt ten anker op ongeveer een uur roeiens van de kust, welke door een paar kleine stoomschepen verkend wordt; intus- sclien zien wij aanstalten maken voor eene ontscheping; er worden sloepen en barkassen gestrekenook kleine stoomschepen in gereedheid gebracht, om als slepers te worden gebruikt voor die vaartuigenwaarop geschut en paarden moeten aan wal gebracht worden. Na verloop van twee uren is alles gereedom 2 bataillons1 batterij en 1 kompagnie kavallerie naar het bepaalde punt over te voerenten einde daar vasten voet te krijgen en de ontscheping van de overige troepen te beschermenkleine stoomschepen en gewapende barkassen begeleiden de ontschepingstroepenterwijl de schepen van de vloot zich zoodanig verspreidendat zij op de punten van de kust, waar verondersteld wordt, dat de verdediger zich kan ophouden, een vei- nielend vuur kunnen geven. Nu wordt het tijd, onze kleine macht voorloopig meer achterwaarts stelling te doen nemenomzooveel mogelijk bedekthet beschermend vuur der vijandelijke schepen af te wachten, om daarna, zoodra dat vuur op houdt en de eerste vaartuigen met troepen op 1000 ellen genaderd zijn, 300 van onze beste schutters, en tirailleur verspreid, aan het strand positie te doen nemenmet last omzoodra zij op een gunstig schot kunnen rekenen, het vuur te openen, en voornamelijk de ïoeigangeis, roeiers en officieren tot mikpunten te nemen; komt de vijand nu nader, zoodat van kartetsen eene goede uitwerking kan verwacht worden, en de vloot met vuren moet ophouden, om de eigen troepen niet te raken, dan rent de artillerie voorwaarts, om den naderenden vijand met projectielen te overstelpen, terwijl de versterkte tirailleur-linie blijft doorvuren. Gelukt liet den vijand evenwelvoet aan wal te krijgen hetgeen niet zonder verliezen te hebben geleden kan plaats hebben, en waarbij altijd eenige verwarring bestaat, dan zal de infanterie retireeren en de artillerie, na nog een paar

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 488