479 salvo's te. hebben gegevenhaar volgenom een weinig achterwaarts zich tot den aanval gereed te houden; middelerwijl doet de kavallerie eene flinke charge en fourageur op de pas ontscheepten, om dezen in verwarring te brengen en terug te drijven; zoodra de infanterie in linie of in k'olonne met 4 kompagniën, terwijl 2 kompagniën in reserve blijven, tot de aan val vooruitrukt, verzamelt zich de kavallerie; de artillerie snelt langs de vleugels voorwaartszoodra de kavallerie het front heeft vrijgemaakt, ten einde eenige salvo's met kartetsen te doen, en wacht verder den uitslag van den aanval der infanterie af; wordt deze teruggeslagen, dan kan de retraite door artillerie, kavallerie en de 2 reserve-kompagniën infanterie beschermd wor den. Deze volgen naderhand de beweging omver'eenigd met de troepen die van Samarang, Tagal en Oheribon komen aanrukkenden vijand ver der het hoofd te bieden. Men neme wel in aanmerking, dat de vijand, van het oogenblik dat de vloot het anker liet vallen, tot het tijdstip, dat de 8000 man landings troepen met alle toebehooreu veilig aan wal zijn, onder de gunstigste omstandigheden minstens 12 uren zal noodig hebben; dan moeten in re kening worden gebracht het gevecht met de verdediger, de aanstalten, welke aan wal dienen gemaakt te worden, verzorging van paarden en man schappen vooral van zieken en geblesseerdenen de voorzorgen te nemen voor munitie, de mede te voeren vivres, het materieel enznoodig om met goed uevolg vooruit te rukken. Men kan alzoo gerust aannemendat de vijand eerst 2 maal 24 uren na hel debarkement gereed zal zijn en wij dus van onze zijde hein minstens bataillons, 4 batterijen en 4 kompagniën kavallerie kunnen tegenoverstellen. Om aan te toonen, dat onze toestand bij eene ontscheping van den aanvaller, op zijn nadeeligst genomen, toch verre van hachelijk kan ge noemd worden, heb ik, tegen betere berekening in, verondersteld, dat er slechts op het punt van gevaar 1 batterij1 bataillon en 1 kompagnie aanwezig was, terwijl, bij goede plichtsbetrachting der operatieposten van de kusten en het spoedig doen oprukken van troepen naar het bedreigde punt meer dan waarschijnlijk die macht op viermaal zoo sterk kan gerekend wordenaangezien de kolonnes van Samarang en Tagal naar Pekalongan 2 en 3 dagmarschen noodig hebben; ook al worden alle omstandigheden medegerekenddan kunnen die toch reeds voor het debarkement aange komen zijn. Hoewel nu onze vereenigde macht nog slechts de helft bedraagt van die des vijands, hebben wij boven hem echter het groot voordeel, dat man schappen en paarden van onzen kant flink bruikbaar zijn, teiwijl aan zijne zijde menschen en beestentengevolge van een betrekkelijk lang ver-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 489