41 het Indisch Bestuur aanhangig gemaakt. Dat overigens de Regeering het met laat ontbreken aan maatregelen om den gezondheidstoestand van den soldaat in Indië te verbeterenkan o. a. blijken uit het lager aangeteekende onder Voeding(zie benedenblz. 44 en 45). Wijders worde aangeteekenddat omstreeks het midden van 1868 met een particulieren geneesheer, op tijdelijken voet, eene overeenkomst is aagegaan voor de huisvesting en verpleging van een zestigtal convalescente militairenop het buitenverblijf Kampong Macassar aan den weg naar Bui tenzorg. Bij het eind van 1868 was die inrigting reeds door 157 lijders bezocht, van welke nog 60 aanwezig waren. Het klimaat van Kampong Macassar wordt zeer geroemdde uitkomsten der proef worden gezegd ook uit een financieel oogpunt (wegens den kortereu verplegingsduur dan te Weltevreden) aan de verwachting te voldoen. Als maatregelen op hetzelfde gebied kunnen hier nog gewag vinden eene nieuwe (tevens zuiniger) inrichting van sommige ziekengestichten Indisch Staatsblad 1867, No. 7), bestaande in de vervanging der //in- firmeriën" door //ziekenzalen", en in eene uitbreiding der voor deze laatste inrichtingen toegestane voedings- en verplegingsmiddelen; zijnde die regeling later Indisch Staatsblad 1868 No. 23) in een voor de verpleegden gun stiger zin gewijzigd ten opzichte hunner soldij; zoomede de voorzieningen bij Indisch Staatsblad 186 7, No. 9, en 1868, No. 59, ter betere ver zekering van de belangen der verpleegden en ter voorkoming van verkeerd heden in de verantwoording der hun te doene verstrekkingen, len einde de mutatiën onder het geneeskundig personeel zooveel mogelijk te verminderenwerd het reglement op het afnemen der examina voor officieren van gezondheid en militaire apothekers in Nederlandsch-Iudië (Indisch Staatsblad 1863, No. 133) in zoo verre gewijzigddat niet meer uitsluitend te Batavia, maar ook op eenige andere hoofdplaatsen zoo op als buiten Java gelegenheid zal bestaan tot het afleggen van het examen voor den rang van officier van gezondheid der 2de of 3de klasse (Indisch Staatsblad 1867, No. 15 en 60). Inrichtingen, bijzonderheden. Arlillerieschcol te Weltevreden. Deze school, die bij het eind van 1866 9, van 1867 11, en onder uit. 1868 10 leerlingen telde, leverde in de beide laatste jaren slechts 1 geëxamineerde op, die echter bij gebrek aan vacatures in 1868 nog niet kon worden aangesteld. In 1867 werden 6 en in 1868 5 adspiranten toegelaten, doch daarentegen verlieten achter eenvolgens 4 en 5 de school zonder examen te doen.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 48