480 blijf aan boord, nog aan de onaangename gevolgen daarvan onderhevig zijn vooral de paarden; terwijl men bovendien moet letten op de nioeielijklieden bij eene ontscheping den ongunstigen of liever gezegd vveêrloozen toestand bij het'naar wal varen, en het onbeduidende van hun kanon- of geweer vuur, tegenover de goed gerichte schoten van den verdediger, die zich op zijn gemak bevindt, en alle voordeelen op zijne zijde heeft. Tegen de vloot, welke eenen aanval op het zuiden beoogt, is onze toestand nog gunstiger, want hier kunnen zeer spoedig 8 bataillons, 5 batterijen en 5 kompagniën kavallerie vereenigd worden, terwijl van uit Soerabaja eene kolonne van 3 bataillons, 3 batterijen en 3 kompagniën over Kedirie kan aanrukken. Mogelijkheid van eene ontscheping des vijands op een vlak en begaan baar strand is voor hem in alle opzichten het gunstigst; geheel anders zou het geval wezen, indien de kusten steil zijn, of de debarkementsplaats door hoogten beheerscht werd, want daardoor verkrijgt de verdediger een groot overwicht, en hij kan met geringe macht het vijandelijk leger nadeelen toebrengen, tengevolge waarvan aan die troepen, zelfs als het hun gelukt voet aan wal te krijgen, het doordringen onmogelijk wordt gemaakt. Met niet minder moeielijkheden zou de aanvaller te kampen hebbenindien hij meestal door moerassig terrein omgeven, riviermondingen zoude willen binnenroeien of stoomeu, aangezien zijne macht daarbij meer geconcen treerd moet worden, en zijne troepen dus veel zouden te lijden hebben, terwijl het voor den verdediger gemakkelijk zal wezen, de door- en afvaart te beletten door batterijen, stoomsloepenstaketsels, gezonken vaartuigenen vooral door torpedos. Wil de aanvaller echter zijn geheele leger op een punt van Java ont schepen, dan zal de landingsplaats vermoedelijk gekozen worden iu de nabijheid van Batavia, of tusschen Cheribon en Samarang, ten einde zich zoo spoedig doenlijk meester te maken van den hoofdzetel van ons bestuur of wel van midden-Java, aangezien het altijd het streven van den vijand zal wezen, om, voornamelijk door het bezit van Batavia en Buitenzorg of van de Vorstenlanden, spoedig meester te zijn van het geheele eiland. Hoewel van veel gewicht, zal de verovering van Soerabaja en de ooste lijke residentiën geen onmiddellijke)) invloed hebben op onze opperheer schappij, en, om deze te fnuiken, de vijand toch verplicht zijn tot de verovering van de belangrijkste punten van het eiland; daartoe zal hij met zijne troepen lange marschen door zeer moeielijk terrein moeten verrichten, waardoor ontegenzeggelijk zijne krachten zullen verminde ren, terwijl wij ruim den tijd hebben om hem, zoo noodig, met bijna onze geheele macht te gemoet te gaanvereenigd met de geretireerde

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 490