481 troepen uit de oostelijke résidentiëukunnen wij den vijand met minstens 16 bataillons, 8 batterijen en 8 kompagniën kavallerie het hoofd bieden, zoodat zijne kansen tot overwinning vrij luttel zullen wezen, indien hi) met zijne geheele macht op een punt ontscheept, welke bedoeling al da delijk bekend zal zijn, dan is de taak van den verdediger zeer vereenvoudigd. Bestaat het oogmerk, om zich van Batavia en Buitenzorg meester te maken, of langs het noorden of zuiden naar Bojolalie door te dringen, dan zullen wij hem, waar de ontscheping ook moge plaats hebben in zeer korten tijd 6 bataillons, 4 batterijen en 4 kompagniën kavallerie kun nen tegenoverstellen, terwijl, langzaam retireerendeonze macht binnen wei nige dagen tot minstens 12 bataillons, 6 batterijen en 6 kompagniën kavallerie zal aangegroeid zijn, en wij dan nog gerust kunnen rekenen op het aanrukken van eene reserve van 8 bataillons, 6 batterijen en 4 kompagniën kavallerie. Een overwegend voordeel van den verdediger is, dat de vijand, waar ook geland, de groote wegen zal moeten volgen, zoódat wij er op mogen rekenen, hein daarop te ontmoeten, en reeds in vredestijd met zekerheid de punten kunnen aanwijzen en versterkenwaar wij in oorlogstijd stelling moeten nementen einde het doordringen te verhinderen. Van de ons be kende binnenwegen kunnen wij gebruik maken, om aanvallen in flank of rug te doen, of spoedig eenigc macht op een punt te verzamelen. Veronderstellen we eens dat de vijand, aan ligt noorderstrand van Java gedebarkeerdlangs den grooten weg van Samarang naar de Vorstenlanden oprukt, dan vinden wij reeds bij Tjandie een punt, dat van nature al zeer sterk voor de verdediging is, en in welke stelling den vijand met vrucht liet hoofd kan geboden worden. Met eene bezetting van slechts 4 batail lons, 4 batterijen en 4 kompagniën kavallerie kan den vijand het doordringen belet worden; en mocht hij de stelling vermeesteren, dan zullen toch zijne verliezen van dien aard wezen, dat het hem onmogelijk is, de verovering te vervolgen zonder zich. eerst hersteld te hebben, en anders dan op zeer behoedzame wijze voort te rukken. Het vertrouwen op eene gemakkelijke veroveiing zal dan wel geknakt zijn, en het moreel der troepen niet meer opgewekt worden door het denkbeelddat zij met eenen slappen verdediger te doen hebben. erder op bij Oenarang en Bawen doen zich ook vele terreinen op met gemakkelijk te verdedigen stellingen. Laat ons van allen slechts de drie beste nemen en die door kunst nog geschikter daartoe maken, dan geloof ik niet, dat de vijand, van dien kant uit, ooit midden-Java zal bereiken. Op den weg van Batavia naar Buitenzorg, en verder op dien van Soera- baja naar het binnenland of langs het strand, zullen ook wel zoodanige

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 491