485 een burger een ziekenkamer, //een schrikbeeld." Wij spreken hier natuurlijk niet van malengers, maar van brave en gezonde mensclien, die aan hunne roe ping gaarne willen en kunnen voldoen. Wat heeft nu tie officier van gezondheid voor den gezonden soldaat gedaan, die oppassen wil en een afschrik van een hospitaal heeft? Voorkomt hij zooveel mogelijk zijne billijke wenschen, behartigt hij door ziekten te voorkomen de belangen van het leger en van den staat? lioe vele soldaten sterven er jaarlijks aan vermijdbare ziekten? Zeker de helft In de beste hospitalen kan de kundigste en zorgvuldigste geneesheer niet altijd den dood afhouden van hen, die in bedompte, overvulde, duistere kazernen, kampementen, forten, gevangenissen enz. vergiftigd zijn door onreine lucht. Hoe is de gezondheidsdienst bij het Nederlandsch-Indisch leger geregeld? Wie zorgt voor den gezonden soldaat, dat hij niet in een malenger verandert door de ongezonde lucht, die hij des nachts tegen wil en dank in eene onge zonde kazerne moet inademen? De bron des onheils ligt hoofdzakelijk buiten de hospitalen en het daar aan verbonden personeel. Veel is bij den militairen geneeskundigen dienst geregeld om te genezen, weinig om te voorkomen! Hierin ligt een groot kwaad. Wij hebben geeli //service de santé," waardoor het leven der militairen in de kazer nen, bij dag en nacht zeer nauwkeurig gadegeslagen wordt. De chefs over den geneeskundigen dienst hebben zich tot heden meer achter hoopen papier schuil gehouden, dan de kazernen uit een topograpliisch-hygiénisch oogpunt bestudeerd; du dirigeerende officieren van gezondheid, geplaatst aan het hoofd van een of ander hospitaal, bemoeiden zich niet met de gezondenwel met het genezen van ziekten, afkeuren van onlierstelbarenafnemen van examina, eommissiën of vergaderingen enz. enz.; de subalterne officieren van gezondheid onderzoeken, volgens den schrijver wiens stuk hier bedoeld wordt, iederen zieke in eene minuut, dat is: in een groot hospitaal, waarin de visite begint ten 7 uur en ten 8 uur moet eindigen. Ware het nu, dat na S uur de officier van gezondheid naar de toereikende oorzaak in het kampement of elders ging zoe ken dan zou hij veel kunnen voorkomenmaar achwil hij bevordering ma ken, dan moeten er schoolboeken voor den dag gehaald worden, of wil hij zijn fortuin verbeteren, dan moeten de zieke en betalende burgers bezocht wor den. Dit is een ramp voor ons kostbaar leger; ziekten te genezen maakt ook veel meer ophef en indruk op de gioote lui, dan ziekten te voorkomen! Nieuwe en hooggeroemde geneesmiddelen voor te schrijven, maakt meer rucht baarheid dan voor licht en lucht in dc slaapzalen der gezonden te zorgen; doch wij herhalen hot, de staat onderhoudt geen leger voor den geneeskundigen dienst maar wel de officieren van gezondheid om het leger voor ziekten en sterfte te bewaren en overal bij te staan. Het hospitaal is een noodwendig gevolg der onmogelijkheid, dat vele mensclien

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 495