492 leger niet even streng gestraft of minder streng beoordeeld zoude worden dan in andere legers; maar alleen die bestraffing of strenge beoordeeling van dronkenschap is niet voldoende. De ware drinkebroers worden slechts zelden voor hunne karakterfout gestraft; zij doen een groot deel van den dag hunnen dienst, en goed hun dienst, hoewel zij somtijds zelfs zicht baar onder den invloed der spiritualiën zijn. Die ware drinkebroers zijn de wortel van den boom, dien wij moeten uitroeien; en wij kunnen dit het beste doendoor overal en altijd aan hen en aan anderen te laten voelen, hoe wij over zulke wezens denken. Niet door afschaffing te bevor deren, zullen wij het kwaad keeren. De oud-Sumatranen zullen zich herinneren, hoe weinig de van hooger- hand gepatroniseerde pogingen daar in der tijd hebben uitgewerkt, en hoe de soldaten, afschaffers, met hunne afzonderlijke chambrée en hunne goed gemeubelde koflijzaal in de kantine, de risee waren van hunne kameraden tot dat eindelijk, na het vertrek van den beschermheer, de geheele zaak weder spoedig in duigen viel. Neenwij moeten eenvoudig den soldaat doen begrijpen, .dat te veel gebruik van sterken drank den mensch ver dierlijkt, en dat de individuen, voor wien het gezelschap der jeneverflesch eene behoefte is, door ons worden geminacht. Geen sprake voor hen van bevordering, of zelfs van eenig bewijs van vertrouwen; geen woord tot hen dan het hoog noodigeen spoedig zal het gros van het leger ons gevoelen deelen. Menige duit, waarmede men thans zich-zelven door jenevergebruik vergiftigt, zal kunnen worden besteedom zich in de kazernes betere ligging of eenig ander comfort te verschaffen, waaraan thans weinig gedacht wordt. Opvallend is het, hoe weinigen er onder de soldaten zijn, die van hun te huis eenig werk maken. Dit moeten wij trachten te veranderen. Zuivere en nette buiten-model slaapfournitureneene klamboe, goed eetgereedschapen tal van kleinigheden meer, moeten zaken zijn, op het bezit waarvan de soldaat prijsstelt, en waarvan hij weet, dat het bezit hem in het oog zijner superieuren doet winnen. Men noeme deze philippica tegen het drankgebruik niet overdreven, De geneeskundige faculteit zal het kunnen staven, hoe velen er sterven, omdat hun ondermijnd gestel den schok niet kon verdragen van het ziekte proces, welken schok zij met een gezond lichaam zouden hebben wederstaan. Zij zullen het u zeggen hoe dikwijls zij op het ziekenrapport worden lastig gevallen met ongesteldhedendie blijkbaar het gevolg zijn van overmaat in het drinken. Daarom is het ons aller plicht, samen te werken om den boom met wortel en tak uit te roeien er is geene kwestie van onmogelijkheid. De noodza kelijkheid van den stevigen borrel bestaat bij het leger evenmin als elders.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 502