495 De dienst in de hospitalen wordt zoodanig' geregelddat de genees- heeren ruimschoots tijd hebben hunne zieken al waren het ook bij uit zondering 100 lijders voor iederen geneesheer, na te gaan en te behan delen. De etensuren worden naar den eiseh der behandeling verdeeld. Til hoofdzaken wordt in de voeding geene verandering gebracht, doch 'het zal den officieren van gezondheid vrijstaan, oin buiten den voorge schreven regel aan hunne lijders al datgene voor te schrijven, wat zij voor het herstel noodig of nuttig achten, terwijl de administratieve ver antwoording dier buitengewone verstrekking zoo eenvoudig mogelijk moet zijn. Die verantwoording', evenals iedere andere het hospitaal betreffende geschiedt door den eerstaanwezend officier van gezondheidchef van het hospitaal of van de ziekeu-inrichting. De directeur van het hospitaal of de administrateur der inrichting staat daartoe geheel onder zijne bevelen, en onder zijne bevelen alléén. Die directeur of administrateur is chef van al het ondergeschikte hos pitaal-personeel, dat door hem zal worden gestraft voor alle overtredingen, plaats hebbende in die diensten, waarin ze tot hem of zijnen dienst in betrekking staan. Voor alle fouten echter in hun directen dienst als ziekenverplegers worden zij op voordracht der officieren van gezondheid, die de fout op merken en daarvan rapporteerengestraft door den eerstaanwezend officier van gezondheid. Het ondergeschikt hospitaal-personeel wordt, evenals zulks thans ge schiedt, zooveel mogelijk getrokken uit de voor den actieven dienst afgekeurdenvoor zoover die personen daartoe in alle opzichten geschikt zijn. Het ontbrekende wordt aangevuld door vrijwilligers uit de korpsen, zoo noodig met eene kleine toelage. Op eene der drie hoofdplaatsen van Java wordt een gedeelte van het hospitaal-personeel onder de bevelen van één of meer der officieren van gezondheid saamgevocgdom zich te oefenen in den ambulance-dienst. Die oefeningen moeten tweemalen 's weeks des namiddags plaats hebben. De dienst in de hospitalen wordt gedurende die oefeningsmiddagen geheel door het te huis blijvende personeel waargenomen. De bevordering van het hospitaal-personeel geschiedt door de officieren van gezondheidonder wier bevelen het staat. De toegang voor bezoekers in de hospitalen wordt tweemalen 's weeks opengesteld. Van alle in de hospitalen verpleegd wordende militairen zullen vrou -

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 505