496 wen en kinderen gedurende den tijd der verpleging op 's lands kosten worden onderhouden. In de hospitalen moet zooveel doenlijk voor afleiding van zieken en herstellenden worden gezorgd. Goede en aangename lektuur, dagbladen, gezelschapsspelen, zoowel bin nen 's kamers als buiten; gelegenheid tot tuinarbeid (waar het klimaat daartoe geschikt is), zelfs gelegenheid tot ander werk, indien men mijn atelier-stelsel goedvindt. Hospitaalzalen, ruim genoeg voor eene heilzame verpleging. Vooral ook goede en goed gelegene accessoires. Tuinen en wandelplaatsen. Alles eenvoudig maar net gemeubelden goed helder en schoon gehouden. Goede verlichting, die niets meer zal kosten dan de nare olieglazen. Meer dan al het bovenstaande is het echter van belang, dat men al het mogelijke aanwende, om den soldaat buiten het hospitaal te houden, door een goed voorkomings-systeem. Een goed geschreven werk over de toepassing der hygiène-regels in deze gewesten zou zeer te stade komen. Nu heerscht daaromtrent nog al eens verschil van meening, ook onder geneeskundigen. Verder strenge maatregelen tegen de maleugers, en daartoe bijvoorbeeld dienom niet-zware zieken ook in hel hospitaal eenige dienstverrichting op te leggen; in ieder geval, het duidelijk bewezen luieren of simuleeren streng doen straffen. Trouwens, de korps-doktoren zullen hunne vaste klanten spoedig ken nen, en daarin beter kunnen oordeelen dan zulks tegenwoordig mogelijk is. Eindelijk dient de vraag, of het werkelijk noodig is, 11a eenige jaren gebruik de hospitalen te verlaten en nieuwe te bouwen, door de faculteit bepaald beantwoord te worden. Als dat zoo is, dan moet het systeem van hospitaalbouw geheel veranderen, en ijzeren geraamten, met te vernieuwen licht en weinig kostbaar tusschenwerk, zullen voor de ziekeninrichlingen der toekomst als bouw-constructie moeten worden aangenomen. Dit is in hoofdtrekken, wat mij voorkomt in de. ziekenverpleging ver andering of verbetering te vorderen. En nu mijne kostenberekening? Ik verwacht minder zieken in de hospitalenen de geringe uitgaven, verbonden aan het onderhoud der vrouwen en kinderen, het ruimer ver strekken van extra-voeding, en de toelagen voor het uit het actieve leger te trekken deel van het hospitaal-personeel, zullen ruimschoots gedekt worden door het minder bevolkt zijn der ziekenzalen. X*

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 506