44 een 50tal tirailleur-geweren bij den artillerie-constructiewinkel naar het stelsel Kuhn in achterladers veranderdwaarbij nog eenige leemten zoowel in de inrichting van het geweer als in de confectie der patronen zijn verbe terd. Inmiddels was ook in Nederland bij onderzoek en beproeving van het oorspronkelijk geweer gebleken dat het stelsel wijzigingen zou behooren te ondergaanalvorens tot transformatie-model in aanmerking te kunnen kornen. Maar bovendien werd het voordeel voor het Indisch leger om gewapend te zijn met geweren van klein kaliber zóó overwegend ge acht, dat boven eene transformatie, waarbij uit den aard der zaak in het kaliber geene verandering is te brengen, de voorkeur gegeven werd aan de aan schaffing van een ook aan dat vereischte voldoend geheel nieuw geweer. Een beslissing omtrent het stelsel zelf werd verschoven tot dat eene eind- keuze zou zijn gedaan nopens het aan te nemen kamerlaadgeweer van klein kaliber voor het leger hier te lande. Intusscheii heeft men zich met voor name fabrieken van geweren in betrekking gesteld, zoodat de levering van eene goede hoeveelheid kort na de beslissing kan worden verwacht. Volgens een onlangs uit Indië ontvangen bericht worden thans nog 100 stuks nieuwe tirailleur-geweren volgens bet stelsel Kuhn in achterladers veranderd, op grond van de gunstige resultaten //onder alle mogelijke omstandigheden en weersgesteldheid" verkregen van de practische beproe ving bij den troep der reeds vroeger getransformeerde 50 stuks. De mu nitie wordt met goed gevolg (door inlaudsch werkvolk) aangemaakt bij de geweermakersschool te Meester-Cornelis. Voeding. Eene reeds lang teruggehouden, maar door de toenemende duurte der meest noodwendige levensbehoeften meer en meer dringend geworden ver betering in het lot van den Indischeu soldaat, waartoe, bij bewilliging door de wetgevende macht der daartoe gevorderde verhoogiug van uitgaven, met 1 Januari] 1870 zal worden overgegaan, betreft de vermeerdering van het voedingstarief voor militairen beneden den rang van officier. De voorgeno men verbetering, die zich evenzeer in het belang vau den dienst als in dat van den gezondheidstoestand aanprees, zal hoofdzakelijk bestaan in de verstrek king van brood aan de Europeanen en van vleeschdagelijks in stede van twee malen 's weeks, aan de inlanders, behoeften welker bevrediging Euro peaan noch inlander in billijkheid langer van zijne soldij kon bekostigen. In enkele garnizoenen, waar zoodanige verbetering der voedingstarieven voor inlanders als gezondheidsmaatregel dringend noodzakelijk voorkwam was uien daarmede als tijdelijk maatregel trouwens reeds aangevangen en wel (in 1867 en 1868) te Tandjong Pandang (Billitou)Muntok (Banka) en Telok Betong (Lampongsche districten)waar sedert dien tijd de vroe-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 51