520 Dat verslag behelst eene beschrijving der met genoemd ontstekingsmid del genomen proeven, en eindigt met de navolgende gevolgtrekkingen Dynamiet, niet zeer stevig verpakt, ontbrandt door verandering van temperatuur, door sterke hitte en zelfs door vuur niet onvoorwaardelijk. Het kan langs den weg of in magazijnen zonder gevaar door vonken getroffen worden of aan vuur blootgesteld zijn, wanneer men slechts zorg draagt dit materiaal niet in metalen of andere stevige, luchtdichte kisten op te sluiten. Evenmin als door het vuur, wordt niet stevig verpakte dynamiet door geconcentreerde zonnestralen ontbrand. Alleen wanneer dynamiet met zeer veel kracht tusschen twee metalen voorwerpen gestooten wordt, bestaat er gevaar voor ontploffing. De enkele of herhaalde stooten, waaraan in kisten verpakte dynamiet bij het o])- en afladen gedurende het vervoer onderhevig is, zijn zeldzaam in staat ontbranding te veroorzaken. Men moet hierbij echter opmerken, dat het raadzaam is koperen patro nen die door stooten ontbranden kunnen maar door de kleine hoeveel heid sas, welke zij gewoonlijk bevatten, geen groot gevaar kunnen veroor zaken, nimmer met dynamiet in een zelfde kist te vervoeren. Donder eu bliksem zijn voor de cjynainiet niet bijzonder gevaarlijk. Voor zoover men over de groote ejectrische ontladingen bij onweder, uit in het klein genomen proeven besluiten kan, zal niet stevig verpakte dynamiet, door een bliksemstraal getroffen, zonder ontploffing verbranden. Is dynamiet luchtdigt verpakt, dan kan natuurlijk een bliksemstraal, waardoor eene genoegzame temperatuursverhooging de bepakking indringt, ontbranding te weeg brengen. Daar iiitro-glycerine een hoofdbestanddeel van de dynamiet uitmaakt, zoo is de vraag gerezenof dit ook evenals het eerste artikel aan zelf ontbranding onderhevig is. De oiulerteekenaars van boven aangehaald verslag wisten niet of zulks zich ooit met dynamiet heeft voorgedaan, en vermeenden dat, daar in de dynamiet de glycerine met eene vaste stof vermengd is, zelfontbranding hierdoor wordt verhinderd of dat, wanneer zelfontbranding plaats grijpt, deze zich zeer langzaam voortplant. Hoewel de zelfontbranding van de dynamiet niet bestreden kan worden, zoo mag men haar tocji evenmin aannemen, eu als een der gevaren bij het vervoer aanmerken, zoolang niet onderscheidene gevallen van dien aard waargenomen zijn. v H.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 530