531 sche krijgsgebeurtenisse.il slechts oppervlakkig bekend zijnweten toch wie hier bedoeld worden, 't Is voldoende op te merkendatwanneer men bij die krijgstochten over goede staf-officieren had kunnen beschikken, vele begane misslagen zouden voorkomen en het verlies aan menschenlevens minder groot zou geweest zijn; de keuze der bivouacs ware niet in strijd geweest met de eerste daarvoor te stellen eischende voorposten-dienst ware behoorlijk uitgevoerd, naar een vooraf beraamd plan zou geageerd en de kolonne-kommandanten minstens van instructiën voorzien zijn, in één woord, uit alles zou gebleken zijn, dat men in Ned. Indië eenen werlelij- Jcen en geen gelegenheids-staf bezat. Daardoor zouden zeer zeker vele expe- ditiën spoediger beëindigd, daarmede groote geldsommen bespaard, en daardoor dus ook het lievelingsdenkbeeld der Nederlandsche natie, bezui nigingverwezenlijkt zijn. lloch zelfs al aangenomendat men in tijd van oorlog voor dien waar- nemenden staf uitstekende officieren kiest, dan heeft men ten eerste het nadeel, dat de troepen, die dan juist behoefte hebben aan goede met hen bekende officieren, daarvan worden ontbloot, terwijl bovendien de reeds zware dienst van den Jndischen officier daardoor nog vermeerdert, omdat dan anderen den dienst der waarnemende staf-officieren moeten verrichten maar wat het meeste zegt, die officieren, hoe intelligent ze ook mogen zijnen hoe uitstekend ook bij den troep, zullen aanvankelijk zeer mid delmatige zoo niet slechte ^«/"-officieren zijn. Den der vele eischen voor een goed staf-officier, is, eene grondige ken nis van de drie wapens en van hunne doelmatige samenwerking op het slagveld, doch hoe kan men die kennis vorderen van een officier, die slechts bij één wapen diendeen zonder eenige voorbereiding bij den ge- neralen staf van een expeditiekorps of veldleger wordt geplaatst. Daartoe zouden die officierenevenals in alle andere landenreeds in vredestijd bij de verschillende wapens moeten gedetacheerd worden. Zooals wij weten en reeds mededeeldenworden bij de Europesche legers de staf-officieren bij alle hoofdwapens tijdelijk ingedeeldin Nederlandsch- Indië zou het bovendien nog noodig zijndie officieren ook bij den genie- dienst te detacheerenopdat zij zich oefenen kunnen in het daarstellen van temporaire gebouwenin het slaan van verschillende bruggen, in het op werpen van veldwerken enz., waartoe zij ook de Indische materialen grondig moeten leeren kennen. Om den staf-officier practised te bekwamen, is ook het bijwonen van oefeningskampen voor hem noodig. Die noodzakelijkheid bestaat trouwens niet alleen voor den staf-olficicrmaar ook voor alle Indische officieren en evenzoo ook voor onze soldaten. Wellicht dat we daarop nog nader in dit tijdschrift zullen wijzen.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 541