582 Zoo die kampen goed zijn ingericht, kunnen ze hemna voorafgegane studie, ook meer vertrouwd maken met de samenstelling van liet mecha nisme van een leger. Het belangrijkste tijdperk voor den generalen staf breekt zeker aan bij 't op voet van oorlog brengen van het legervooral hierwanneer men dan tochalthans bij eenen oorlog met buitenlaudschen vijandzal moeten overgaan, tot eene verdeeling in brigades en divisiën ten einde bij de operation tot eene zoo hoog noodige eenheid te kunnen geraken. Wanneer men bij het mobiliseeren der troepen en bij de eerste gevechten niet over eenen geoef'enden generalen staf kan beschikkenmaar zich met een' temporairen staf moet behelpendan zullen verwarring, zware verliezen en nederlagen, en wellicht de ondergang van het leger, daarvan het on vermijdelijk gevolg zijnwant hierbij dient inen wel in liet oog te houdein dat wij bij 't bestrijden van eenen buitenlandschen vijand., goed geoefende oude troepen, bekwame generaals, hoofd- en staf-officieren tegenover ons zullen vinden, officieren, die gewend zijn met groote troepenmassa's te ageerenen wellicht reeds meerdere veldslagen in Europa hebben bijgewoond. Tegenover zulk een vijand, zullen we hoofdzakelijk eene defensieve vol te vervullen hebben. Door de bijzondere omstandigheden, waarin we ons zullen geplaatst zien, kunnen aan dat defensieve vele voordeeleu verbonden zijnmits we die vooraf weten op te sporen en voor te bereidenom die later te benutten. Een der grootste voordeelen van den verdedigeris zeker gelegen in de kennis van land en volfc. Die kennis is voor ons hier te meer noodig, omdat wijzoowel tengevolge van de gesteldheid van het landde min dere getalsterkte en het gehalte '(waarbij ik thans hoofdzakelijk 't oog heb op de Indische troepen) van het legerons hoofdzakelijk tot eenen guerillakrijg zullen moeten bepalenbevattende alle operatiëndie onder den kleinen oorlog moeten gerangschikt worden. Daarvoor is dus eene nauw keurige terreinkennis nog meer noodig dan ergens anderswant zelfs met de onbeduidendste wegverbindingen zal men bekend moeten zijnom in die kleine operatiën het noodige verband te brengen, en ze zoodanig te regelen, dat de vijand onze kleine troepenafdeelingen niet kan afsnijden. Om tot die zoo noodige kennis te geraken zal men in vredestijd dus eenen generalen staf moeten bezigen. Op Java zullen de staf-officieren eene bijzondere studie van den berg- oorlog moeten maken, en daar de bergterreinen doorgaans vele goede Naar onze meening zou 't noodig zijn, reeds in vredestijd tot die samenstelling over te gaan, daar bij 't uitbreken van eenen oorlog reeds zooveel te regelen valt, en zulk eene iudeeliug, ook in vredestoestand vvenscbelijk is voor de instructie.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 542