5-34 garnizoen waren aangegeven. Dat is niet alleen noodig bij eventuëelen oorlog tegen eenen buitenlandschen vijand, tot liet nemen der eerste maat regelen van verdediging, en ten einde daarin de zoo noodige eenheid te kunneu brengenmaar ook bij binnenlandsche onlusten is 't even nood zakelijk. We hebben 't o. a. gezieutoen in 186 de troepen onver wachts naar Bekassie moesten oprukken, dat op eenigen afstand van Meester- Cornelis niemand met zekerheid wist, welken weg moest worden ingeslagen. Als een gevolg van dat gemis aan goede kaarten is ookna het uit breken van den tegenwoordigen Europeschen oorlog, de noodzakelijkheid gebleken, om naar verschillende punten officieren uit te zenden, tot het verkennen der voornaamste communication. Bovendien wane men niet, dat de officieren der militaire verkenningen hunnen werkkring in eenigszins ruimen zin mogen opvatten, en dat werk, ook buiten de opname van terrein, in ander opzicht voor het leger dienst baar mogen makenb. v. door onderzoek te doen naar den geest der be volking, ten einde te weten, in hoeverre wij daarop ook bij eenen terug tocht zouden mogen rekenen. Uit den aard der zaak kunnen die officieren wel bevoegd worden geacht, daarover een oordeel uit te spreken, vooreerst omdat zij steeds onder de bevolking leven haar onder allerlei toestanden leeren kennen, en vooral ook omdat ze onpartijdig en zelfstandig kunnen zijn in dat oordeel, en niet als wellicht sommige residenten, beducht voor hunne positie, zullen vragen, hoe de .regeering het eigenlijk wil; haar verlangen zal wel gewoonlijk zijn, que lout est pour le wiieux dans le meilleur des moniesomdat de minister en de volksvertegenwoordigers dat ook 't liefste wenschenhoe schadelijk dit onzes inziens ook is in het algemeen belang des lands. Tot staving van deze mijne bewering, kan ik o. m. aanvoeren, dat vier jaren geleden een officier der militaire verkenningen eene strenge terecht wijzing ten deel viel, omdat hij, nog wel naar aanleiding eener opdracht van zijnen chef, zich een onderzoek naar den geest der bevolking had veroorloofd, en, getrouw aan de waarheid, eene ongunstige schildering had Zijn de afdeelings-, garnizoens- en bataillonskommandaiiten slechts in 't bezit van goede kaarten, zoo kunnen alle officieren daarvan spoedig en op goedkoope wijze eveneens worden voorzien, en dit door middel der autographieop welke wijze de autographie daarvoor moet worden toegepast, vinden wij vermeld in den Militairen Spectator No. 9 van 1868, Bij den oorlog in de Zuider- en Ooster-afdeeling van* Borneo werd ieder kolonne- of pa- trouille-kommandant steeds van een kaartje voorzien, (natuurlijk voor zoo ver men daarover beschikken kon), en bij eenen oorlog op Java tegen eenen buitenlandschen vijand zou al spoedig de noodzakelijkheid blijken, om, evenals nu reeds bij de Pruisen geschiedt, elk officier in 't bezit te stellen van een kaartje, waarop hij geroepen is te ageereu. Voor de wetenschappe lijke bijeenkomsten der officieren zouden die kaarten eveneens veel nut kunnen stichten.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 544