537 bestuur door bekwame hoofd-officieren werd gevoerdgeheel in handen van cwiele ambtenaren te doen overgaanbij zijne aftreding mocht die opper- laudvoogd de zelfvoldoening smaken, zijn wensch volkomen bereikt te zien. Reeds met een paar woorden hebben we er op gewezen, dat in vredestijd de staf-officieren ook moeten benut wordenom naar Britsch-Indië, Cochin- China, Algerie en elders te worden gezonden tot liet opdoen der noodige kenms omtrent de daar aanwezige legers, evenals in Europa aan de meeste ambassades staf-officieren als militaire attachés zijn toegevoegd. Krijgstochtenzooals in 1868 naar Abessinië, zouden, met vrucht voor ons leger, door staf-officieren kunnen worden bijgewoond, doch toen heeft men ui Nederland er zelfs niet aan gedacht, een der vele met verlof aan wezige Indische officieren die expeditie te doen bijwonen. Bij eiken generalen staf, maar vooral in Tndië, zal een korps guides noodig zijn, bestaande uit goede onderofficieren, in vredestijd bij de op nemingen geëmployeerdin oorlogstijd tot wegwijzers te bezigen. Dat korps, waarbij ook enkele bereden ordonnancen worden ingedeeld, moet pn oorlogstijd tevens het depot zijn voor alle particuliere gidsen of bodenwaarover inen beschikken kan of die opgevangen worden. Dooi den generalen staf worden die guides en particuliere wegwijzers dan, naar gelang der behoefte, aan de verschillende troepenafdeelingen toegevoegd. 35 Het bestaan der guidekorpsen dagteekent van de oorlogen der eerste Fransche republiek waar zij toen onder den naam van solduts guides bij het hoofdkwartier en de divisiën waren ingedeeld, om als wegwijzers te worden gebezigd. Het gevecht van Valeggio in 1796 gaf den generaal Bonaparte aanleiding tol hunne op richting, daar hij toen, door de overvalling van eenige Oostenrijkste troepen, bijna gevan- gen was genomen. Tot bewaking van zijn persoon vormde hij een korps uitgelezen soldaten, die minstens 10 jaren dienst hadden, eu die hem in latere veldslagen uitstekende diensten bewezen Onder het keizerrijk kregen de guides den naam van escadrons de service, doch met op zicht tot den dienst voor den generalen staf moet men hen altijd als gewapende wegwijzers beschouwen. J In het Oostenrijkste leger had men vroeger, en zeer waarschijnlijk nog, onder de be naming van Wege-Parthcieveneens zulk een korps guides, waarvan de kommandeerende ol- icier den titel had van Oberwegemeister. De naam duidt daar dus hun werkkring reeds duidelijk aan. Dat het toevoegen van eenige speciale troepen aan den staf ook tegenwoordig now noodli js, wordt o. a. gestaafd door den op 10 Augustus II. geleverden veldslag, waarbij" i„ hel heetste van t gevecht, een regiment Duiische Uhlaueu onverwacht eene charge bewerkstel- ■gde op den staf van den Maarschalk Bazaine, zonder dat die charge trouwens met een gun- stigen uitslag werd bekroond.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 547