538 Behalve dat. de guides practische terreinkennis moeten bezitten dienen zij in de eerste plaats ook bekend te zijn met de taal van het land waar zij gebruikt worden, terwijl intelligentie natuurlijk een hoofdvereischte is Niet alleen op marschmaar ook zelfs in het gevecht, kan men van een goed wegwijzerspersoueel uitstekende diensten ondervindendat hebben o. n. de oorlogen onder het eerste ÏYansche keizerrijk meermalen bewezen. Dat zoude men ook hier bij eenen oorlog bewaarheid zien ter wijl het gemis zich maar al te spoedig zou doen gevoelen want we her halen het nogmaals, tot, 't uitvoeren der handelingen, die tot den kleinen oorlog belmorenis eeue nauwkeurige kennis van alle wegen en binnen paden dringend noodig; zonder gidsen komt men zelfs in vredestijd, bij liet doen van militaire marschenniet terecht, dan wel ten koste van uuttelooze en vermoeiende omwegen, en veel tijdverlies. Na alles wat wij in dit opstel reeds in 't algemeen over den generalen staf hebben gezegd, zou het vooralsnog een onvruchtbare arbeid zijn, nu reeds te willen aangeven, welke formatie zulk een korps voor Nederlandsch- Tndië, ook in verband met den staf bij de troepen, (staf-chefs en adjudan ten in de afdeelingen en kommandementen), naar onze inzichten zou moe ten hebben, of in verdere détails te treden, Wij zullen ons daarom tot de opmerking bepalen, dat met de oprichting van eenen generalen stafook de oprichting eener applicatie- en stafschool gepaard moet. gaan, of deze zoo mogelijk zelfs zou moeten voorafgaan. Ten einde die stafschool te doen beantwoorden aan de eischen van den tegenwoordigen tijdzouden een of meer kundige hoofd-officieren van ons leger moeten belast, worden met het bezoeken der beste inrichtingen van dien aard in Europa, en zich bij die zendingen tevens op de hoogte moe ten stellen van den stafdienst bij de verschillende legers. Bij eene stafschool in Iudië zou men er ook op moeten letten, dat de daarvoor te kiezen plaats in een geschikt bergklimaat is gelegen, met uit gestrekte oefeningsterreinen van verschillenden aard in de nabijheid daartoe zou m. i. Bandong zich uitstekend eigeneu. En om voor eene benoeming tot staf-officier in aanmerking te komen, zou men natuurlijk zekere eischen moeten stellendoch bij de oprichting mag men op wetenschappelijk gebied niet te veel vorderenmaar zal de practische geschiktheid daarbij ook voor een groot deel in aanmerking moeten komen. Laterwanneer het korps eenmaal bestaat, en de applicatie- en staf school goede vruchten afwerpenkomt men natuurlijk langzamerhand tot een anderen toestand, omdat de staf-officiereu dan in alle opzichten eene voldoende opleiding hebben gehad.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 548