539 Op biz. 355 van dit tijdschrift verklaarden wij als nnze meening, dat de groote voordeelen, door de Pruisen in 1866 behaald, hoofdzakelijk moeten worden toegeschreven aan de uitmuntende wijze, waarop zij den oorlog hadden voorbereidof, met andere woorden aan den uitstekenden arbeid der officieren van den generates staf, en op blz. 358, dat, in de laalste Amerikaansche oorlogende overwinningen steeds behaald werden door die legers, welke vooraf de meeste zorg aan de uitvoering van hun operatie plan hadden besteed. Wij brengen dat hier ten slotte in herinnering, omdat, de gegrondheid dezer meerling ook nu weder wordt gestaafd dooi den oorlog, die sedert drie maanden een groot deel van Europa in angstige spanning doet verkeeren. De operation der Pruisen kenmerken zich door eene stoutheid en zeker heid, die de bewondering moeten opwekken van ieder bevoegd en onpar tijdig beoordeelaar. De aaneenschakeling van schitterende overwinningentot dusver door de Duitsche legers behaald, en waarvan men in de geschiedenis te vergeefs een ander voorbeeld zoekt, zijn, naar ons gevoelen, gedeeltelijk toe te schrijven aan hunne uitstekende legerorganisatie, inaar voor verreweg het grootste gedeelte danken zij die aan de omstandigheid, dat zij. reeds lang te voren hun operatieplan grondig hadden bestudeerd, daarmede bij het uitbreken van den oorlog geheel gereed warendaardoor dadelijk met ze kerheid. de maatregelen tot den opmarsch hunner legers konden nemen, en daardoor er ook in geslaagd zijntegenover de te veel verspreide Fransche legers steeds eéne aanzienlijke overmacht in het gevecht te brengen. Waren de Franschen evenzoo met hun operatieplan gereed geweest, en even snel in het mobiliseeren en opstellen hunner troepenze hadden dadelijk, zooals ook hun voornemen was, offensief kunnen optreden; de rampen, die thans hunne legers en een groot deel van hun land treffen, waren vermoedelijk afgewend, en minstens hadden ze het voordeel gehad, de Pruisen tot het maken van een ander operatieplan te noodzaken. Doch wij moeten thans aannemen, dat de Franschen zelfs in hun eigen land niet voldoende bekend waren met het terrein, waarop de oorlog wordt gevoerd, waarschijnlijk omdat ze in den aanvang den vijand te min hebben geschat, en zich nimmer hadden voorgesteld, dat de talrijke Duitsche legerscharen reeds zoo spoedig hun grondgebied zouden binnendringen. De Franschen hebben moedig gestredende zware verliezen, zoowel door hen als door de Pruisen geledenzijn daarvoor't beste bewijsdat voor Sedan een legermacht van 90,000 man zich overgaf, mag den moed en de geschikt heid van den Franschen soldaat niet doen betwijfelen; wel, of hunne onder-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 549