546 plaats gehad hebbende gevechten. Nemen wij aan dat een gelijk getal gekwetst is, zoo geeft dit eene som van 200,000 man. Veel, ontzettend veel! Daar zich, volgens de meening van eenen zeer kundigen militairen schrijver, op vier gekwetste soldaten steeds een man bevindt die gevangen genomen wordt zoo verkrijgen wij nog 35,000 man, welke in de handen van den vijand zijn gevallen; en ik geloof niet dat het restantje van Mae Mahon's legerkorps sterker was, toen het te Sedan de wapens moest nederleggen. Bazaine kan te Metz nog hoogstens over 50,000 of 60,000 man beschikken en te Straatsburg, Thionville en een paar andere kleine vestingen, zullen stellig niet meer dan 12,000 man aanwezig zijn. Laat ons dit optellen GesneuveldL00,000 GekwetstL00,000 Krijgsgevangen50,000 Tc Metz50,000 In andere vestingen12,000 samen. 312,000 man. Er zullen dus minstens nog ruim 200,000 man beschikbaar moeten zijn Waar zijn ze? Bij Lyon en Parijsniet waar Maar te Lyon kunnen zc aemist worden, om dat men ze toch niet, bijtijds, over Lyon, of langs Besaneon, naar Metz gedirigeerd heeft, waar men ze hoog noodig had. Men zende ze dus naar Parijs, men zal ze daar goed kunnen gebruiken. Zoo dus nu de Pruisen, met hunne stereotype 400,000 man, tegen Parijs mar- cheeren, zoo vinden ze daar, in ieder geval, reeds eene keurbende van 200,000 man, terwijl van de zeven millLoen opgeroepen burgers levée en masse) wol min stens een of twee miilioen aan dezen roepstem gehoor zullen hebben gegeven. Heeft zich elk bewoner van Parijs buitendien nog voor den tijd van eene maand van levensmiddelen voorzien, wat ik sterk in twijfel trek, en zijn de omstreken van de stad behoorlijk verwoest, zooda de vijand noch voor menschen noch voor paarden voedsel vindt, dan mag de Pruis wel den //Heer der lieir- scharen" bidden, dat Hij zijne besehermende hand over zijn behelmd hoofd blijve uitstrekken. Alvorens ik verder ga, moet ik nog een paar punten releveeren. Men vraagt namelijk: Wat doet de ontzagwekkende vloot in de Deensche en Duitsehe wateren, en waar bevinden zich de prinsen van het keizerrijk? Twee zoo hoogst gewichtige factoren, die beiden zeer veel geld gekuoi, hebben, mogen niet buiten sprake gelaten wordenwanneer men de rekening-courant van het gewezen keizerrijk wil opmaken. Helaas, later, tot andere cijfers opgeklommen. De schrijver kou echter hier aan geen zoo groot getal denken.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 556