48 verminderen, tot dat dit eindelijk den Heer Nobil, een Zweedsch mijn-ingenieur, is mogen gelukken. Hij vermengde namelijk 75 deelen nitro-glycerine met 25 deel fijn zandi aan dit mengsel, dat nu eene soort van pap was geworden, gaf hij den naam van dynamiet. Daar het zand nu ongeveer even dicht is als de nitro-glycerine, wordt de kracht der ontploffing tot op 3/4 verminderd; en genomen proeven, waarbij men geen enkel onheil te betreuren hadhebben dan ook reeds bewezen, dat de dynamiet een der minst gevaarlijke ontbrandingsmiddelen sen het gebruik er van algemeene aanbeveling verdient. Revolver Smiter-W etson. Het wordt algemeen erkenddat de iufanterie- officier bij het gevecht van man tegen man met eene deugdzame revolver behoort gewapend te zijn, en dat bij dusdanig gevecht de sabel geheel on voldoende is. In Pruisen zijn de officieren voorzien van eene revolver, doch van eene zeer gecompliceerde constructie, terwijl juist de revolver van den iufanterie- officier een deugdzaam, licht en zeer eenvoudig wapen moet zijn. Aan al deze eischen schijnt nu de Amerikaansche revolver Smiter-Wetson te voldoen. Er zijn daarvan drie verschillende soorten. De eerste, zak-revolver ganaamd, heeft 7 schoten, de loop is 7 dm. lang, heeft 5 streep kaliber, en het geheel slechts 2.86 ons gewicht; de tweede soort, meer bepaald voor den infanterie-officier bestemdheeft 7 streep kaliber; de loop is 9 dm. lang, dit pistool weegt 4.3 ons; de derde soort is meer een ruiter-pistoolde loop is 15 dm. lang, het kaliber overigens gelijk aan dat der 2e soort. Menigvuldige proeven, met elk dezer soorten genomen, deden op 200 el den kogel 3 dm. diep in een plank dringen, en bewezen dat zelfs tot op 400 el het schot nog doodelijk kan zijn. Deze buitengewone uitkomsten dankt men aan de bijzondere inrichting der patroon, waarvan de bestanddeelen den conischen kogel met eene verba zende kracht voortdrijven. De loop is natuurlijk getrokken, en van gepolijst staal; men kan den iclinderzelfs geladenafzonderlijk er afnemen en wegbergen, als men vreest dat de lading vochtig zal wordenvoor een zéér matigen prijs koopt men de revolver, benevens een tal remontestukken, die altijd volko men passen in de bekende wapenfabriek te Springfield.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 55