550 den beginne af aan, het plan om naar Berlijn te marcheeren in duigen Men was gedwongen de offensieve beweging te staken en zich te verdedigen. Daar men ten gevolge eener onbegrijpelijke verwaandheidhierop niet voor bereid was, niet den tijd had om tot bezinning te komen, hoogst waarschijnlijk steeds op beter succes hoopte, en van uit Parijs, Lyon en andere plaatsen slecht ondersteund werd, zoo >.ag men zieli uit elke positie door den vijand, verdringen, die zeer goed vat zijne numerieke-sterkte en den glans der overwinning wist, gebruik te maken. evvrdelijk, vermoeid, ontmoedigd, hulpeloos, zelfs het noo- digste, voedsel, veTjpleging en munitie ontberende, was men door het noodlot gedwongende wapens nederteleggev Dit is, in korte trekken, het verloop van den oorlog tot 's keizers gevangen neming en het drama van Sedan. Officieren en soldaten hadden, dag aan dag, als het ware in den stormpas gemarcheerdzij waren geslagengeretireerd en wederom geslagen steeds ver volgd door een vijanddie geen stap achteruit ging, zich door niets liet terug houdenen er van overtuigd wasverloren te zijn als hij maar één groot échec mocht lijden. Nadat men dit van de Fransche zijde lang had volgehoudenzag men zich eindelijk zoowel van M.etz als van Parijs afgesneden; werd 's keizers regeering in de dagbladen bespot en zelfs vervloekt, en had hij, de almachtige vorst, door ziekte gemarteld, geen anderen uitweg meer, dan zich of door den vijand heen een weg te banen naar het verwoede volk van Parijs, of zich ove.rtegeven aan den vervolger, die, elke insinuatie ter zijde gelaten, toch niets meer en niets minder was dan een gelukkige en dappere vijand. Hiermede gelooven wij, voor 's hands, 's keizers wijze van handelen genoegzaam toegelicht te hebben, om hem het verwijt van lafheid of onvoldoende energie te doen ontgaan. Hij had nergens, al sloeg hij zich ook door, kans om eene genoegzame reserve, en nog minder kans om al mocht hij Parijs kunnen bereiken, de benoodigde ondersteuning te vinden. En, zoo vragen wij nu, welke grond bestond er dan nog voor de gedecimeerde krijgsmacht, om een strijd langer te blijven volhouden, die, daar <le oorzaak er van verwijderd was, tot niets leiden kon als tot nieuwe verliezen? Men dacht zeer rationeel: is de keizer gevangen, voor wiens belangen wij vechten; heeft men hem te Parijs van zijne waardigheid vervallen verklaard, zoo behooren wij niet meer aan hem, maar aan de nieuwe regeering, en deze heeft den oorlog tegen Pruisen niet verklaarden er dus hoegenaamd geen be lang bij, dat wij ons nog langer opofferen. Wij behooren dus ons leven voor de nieuwe regeering te sparen. En gesteld ook dat wijin eene opwelling van heldenmoed, van spartaansche vaderlandsliefde, er toe besloten, om door den vijand heen te slaan, hebben wij de zekerheid daarin te zullen slagen? Zoude het ons niet even zoo kunnen gaan als Bazaine, die, na een ontzettend verlies weder naar Metz teruggedreven werd?

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 560