553 bewijzen, terwijl liij Straatsburg, de vrije duitsche rijksstad, den 30 Sept. 1.681, midden in tijd van vrededoor eenen overval vermeesterde. Het Duitsche rijk was steeds te zwakom van Frankrijk deze landen en steden terugtenemen. Wel werd, bij den tweeden vrede van Parijs hierover gesproken maar noch Engeland noch Frankrijk wilden dit. Nu Pruisen de macht in handen heeft, zal het niet schromen er gebruik van te maken. De Elzas behoort aan Duitschlandeven goed als Nizza aan Italië en niet aan Frankrijk toebehoort. Men zal zich, voor dezen keer, niet aan Engeland storen, dat wel mee wil praten, maar toch niet over het kanaal zal steken. Maakt Pruisen vrede, dan zal het zonder Engelands tussehenkomst vrede ma ken en zich desnoods liever tot de Amerikanen wendenvoor wier heldenmoed het sympathie gevoelt. Maar het wil van eene vreemde tussehenkomst niets weten. Frankrijk heeft den oorlog verklaardhet leger is geslagen en teruggeworpen in Parijswelnu, laat het om vrede bidden. Laat het zich ook eens vernederen. Geen vrede met het gehate Pruisen!" zeggen de Franschen. nMen zal Parijs verdedigen Vooreerst een enkel woord over de vestingwerken van Parijs. Ik vermeen daarmede te kunnen volstaan, omdat ze aan elk officier, in hoofdzaak, bekend zijn Montalembertsche torens van verschillende constructie, kroonwerken, re- douten en ook fleches zijn, op een afstand van 1800 pas of nog verder, voor de gebastioneerde ommuring geplaatst, welke Parijs ten noorden, oosten en zuiden omgeeft. Van deze forten beschermen drie de stad St. Denis, namenlijk la Briche, la double couronne du nord, en het fort de l'Est. Zij zijn met, elkander verbonden en leunen, ten westen, met, de redoute la Sainte aan de Seine. Meer oostelijk ligt de Komainville met vier kleine veldwerken; dan volgen de Noisy, de Bosny en fort Nogent, elk met een voorgeschoven hoornwerk. In het oosten vindt men Vincennes met zijn uitgestrekt park, versterkt door vier redöuten. Verder naar het zuidenaan de Marne tot aan de Seinebevinden zich nog acht versterkingen t. w. fort Faisanderie, Gravelle, de Charenton, d'Ivry, Bicè- tre, de Montrouge, de Vanves en, vlak aan de Seine, d'Issy. Zoo als gezegd, heeft men buitendien geheel Parijs met een muur omgeven, die door eene vijf-en-twintig ellen breede gracht, welke water uit de Seine ontvangt, in gesloten is. Aan dezen muur zijn 35 bastions aangebrachtwelke nu, even als de voorliggende 15 forten en verdere versterkingen, van kanonnen voorzien zijn. Wegen verbinden de forten onderling en met de stad. Overal zijn bedekte bewaarplaatsen voor munitie en vivres aangebracht; het geheel heeft het aanzien, als of men het zeer ernstig meende. Zie omtrent de fortificatiën van Parijs, Brialmont, Etudes sur Ia defense des êtats^ tome III pag. 247 en vlg. Eed, 36

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 563