554 Brengen wij nog in herinnering, dat deze enceinte 121/,, uren gaans in om trek lieeit en dat daar achter twee millioen. menscben wonen; dat, behalve de 66 barrières, nog een aantal spoorwegen en kanalen naar deze wereldstad gelei den dan heeft men ."enigszins een flauw beeld van het ie verdedigen geheel. Hoe wil men nu deze uitgestrekte reeks van permanente fortificatiën verdedigen? Wij weten reeds dat de generaal Duerot, met 80,000 man, de hoogten en bosschen van Clanart en Meudo'n bezet heeft. Beide plaatseri liggen ten zuiden van het fort d'Issy en daar, waar in 1815 de geallieerden tegenover Vandamme stonden. Men wil, dooi' het bezetten van deze buiten de lijn der versterkingen liggende hoogten, den vijand beletten, daar zijne batterijen te plaatsen. Want van af deze plateaux zoude het gemakkelijk zijn, met geschutvuur, eenen aanval op de linie langs de Seine te ondersteunen, lloor deze positie te bezetten, toon den de Franschen het gewichtige daarvan te begrijpen. Hier dienen dus de Pruisen slag te leveren, voordat zij verder gaan. Ook "Vineennes is van veel belang. Hier bevindt zich het groote arsenaal en een versterkt kasteel, terwijl het geheel, door vele andere werken, tot een ver sterkt kampement ingericht is, waarin 200,000 man ruimte vinden. Men zal dit door de nationale gardes doen bezetten, even als de stad St. Denis, ten noorden van Parijs. Waar men, ter bediening van de opgestelde 16,000 stukken geschut, de hoog noodige artillerie van daan zal halenbeken ik niet te begrijpen. Het grootste gedeelte er van is gevangen of opgesloten. Men dient toch, bij elk geschut, een of twee geoefende kanonniers te hebben, om ze goed te doen bedienen. Een artillerist is in 1-1 day en niet yevormd, al wil men hem alleen het allernood zakelijkste leeren. Dat gaat nog al met infanteristenvooral indien men in massa strijden en den vijand alzoo verpletteren wil. Maar de artillerist moet raken als hij schiet; doet hij dit niet, dan heeft hij geen doel. Laat de infan terie ook slecht schietenzij raaktin elk gevaltoch nog hier en daar een man; ook geeft haar het vele schieten moed en vertrouwen. Maar dat mag bij de op de wallen geplaatste artillerie niet voorkomen. Als de Pruisische colon nes d'attaque aankomen, moet elk schot raak zijn. En zij zullen niet met dui zenden maar met tien- of honderd-duizenden komen aanrennenom zich te nestelen in het nieuwe Babyion. Zullen hier de burgers en overige nieuw gecreëerde republikeinen stand hou den? De massa kan de Pruisische colonnes dood drukken, als deze niet voor dien tijd in staat zijn te schieten. Maar zij zullen schieter. X. Het kan geene verwondering baren, dat de geruchten omtrent de vredes voorwaarden, welke door de beide oorlogvoerende partijen zouden gesteld zijn, zoo spoedig tot ons, in het verre Dosten, zijn doorgedrongen.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 564