556 zonder» wij er waarlijk mee verlegen zitten. Dus. het blijkt bij den Elzas en Lotharingen. Tot dusverre de offieieële onderhandelingen en gewaarwordingen. Wat zegt nu het fransche publiek? //Wat," roept het opgewonden Parijs met zijne woordvoerders, //Gijlieden //wilt Frankrijk tot eeuc mogendheid van den tweeden ram/ vernederen?!" Wie meenen de Pruisen wie zegt dat, edele bewoners van Lutetia? Wij niet. Zijt gij niet eenemogendheid van den eersten rang geweestvoordat uw keizer Nizza en Savoye had geannexeerd? Op grond waarvan zoudt gij niet nog, even als vroeger, de gvoote mogendheid kunnen blijven, wanneer gij aan ons het noordoostelijk hoekje van uwe bezittingen teruggeeft? Eene natie, bestaande uit meer dan 85 millioen zielen, wordt geene natie van den tweeden rang, wanneer zij vier millioen er van afstaat. Dus hierin ligt iiet struikelblok niet. //Onze eer is er mede gemoeid," roept gij. Volstrekt-niet, juist het tegendeel. Iemand die zijne schulden betaaltis een eerlijk man. De wereld zal er u om achten. Overigens kunt gij met het stamverwante Spanje een of- en défensief ver bond gaan sluiten en, zoodoende, het droombeeld omtrent het vereenigde la- tijnsche ras min of meer tot eene waarheid maken. Dus weest verstandig, en maakt vrede vóórdat het te laat is. XI. Steeds nauwer wordt het net aangehaald, dat de Pruisen rondom Parijs ge trokken hebben; steads hooren wij van voordeelenwelkt; zij op de franschen behalen. De mail van den 15 October bracht berichten mede, tot op den 3 t. v. De gewichtigste hieronder bevatten de overgave van Straatsburg en Toul, en het voortellingen der Pruisen naar Orleans en Lyon. Met eerstgenoemde vesting vielen nog 17,000 man geregelde troepen, met 451 officieren, in de handen des vijands. Deze feiten zij n te gewichtigerdaar zij de Pruisen in staat stellenom hun daarbij gebezigd belegeringsgeschut naar Parijs te vervoeren, en het belegerings korps elders te benutten. Wij vernemen ook onmiddellijk dat een korpsonder kommando van generaal Vogel van Falkenstein, tegen Lyon, en een ander korps tegen Orleans op gerukt is. Dit is natuurlijk voor de bij Parijs staande Pruisen van het grootste gewicht, want ten eerste verzekert het hunuit deze strekeneen noodzakelijken toevoer van levensbehoeftenten tweede is men dan onmiddellijk meester van de spoorwegverbindingen met Tours, Nantes, Bourges, Dyon enz., en, ten

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 566