557 derde, kan men, van daar uit, de bewegingen der nieuw opgerichte korpsen observeerenwelke door de Franschen in het zuiden des rijks samengetrokken worden. Alles wat wij vernemen geeft ons de overtuiging, dat men er in het leger van de Pruisen ernstig op uit is, de zuidelijke provinciën van Frankrijk van het noorden af te snijden en, zoodoende, Parijs tot zijne eigene hulpmiddelen te beperken. Intusschen sluit men deze stad al meer en meer inbrengt belegeringsgeschut voor de gewichtigste versterkingen voor Parijs, en zal het aan den tijd over laten, om de revolutionaire en ontevreden elementen aan het gisten te doen komen. In geen geval kan dit uitblijven en hoogst waarschijnlijk zal, binnen kort, het meer bezadigde gedeelte der bevolking, dat nog iets te verliezen heeft, de handen in elkaar slaan, om do bevelvoerende macht te dwingen, met den vijand te onderhandelenen op de verlangde Voorwaarden vrede te sluiten. Lotharingen en de Elzas zijn dus verloren, In hoe verre men Pruisen of Dnitschland hiermede geluk mag wensehen, is volgens mijn inzien zeer te betwijfelen. Beide provinciën zijn, voor een groot gedeelte, fransch geworden, en vertegenwoordigen meer fransche dan duitsche sym- pathiën. Buitendien zullen de Franschen al het mogelijk doen, om, alleen of in verband met andere mogendheden, de verloren gewesten weder eens terug te krijgen. Zoodoende zal hieruit een voortdurend tw'.tgeding voortvloeien, en een steen des aanstoots geboren worden, welke de Pruisen zal noodzaken, om daar steeds ecne even groote troepenmacht op de been te blijven houden, als de Oostenrijkers in der tijd in Lombardije moesten doen. Het blijft ook hier de vraag, of 'Rusland altijd die onbaatzuchtige vriend zal blijven, als.hij nu is, en of niet aan Duitschland, op zijn beurt, uit het westen hetzelfde te wachten staatwatop oogenblikFrankrijk overkomt. Intusschen is de, op de IVilhelmshöhe te Kassei, gevangen zittende ex-keizer Napoleon bezig met het opstellen van eene proclamatie aan de Franschen; heeft men den hertog van Aumale, te Chartres, voor de constituëerende verga dering gekozenen is door de regeering van Tours aan een amerikaanschen generaal opgedragen, het leger in het zuiden te vergezellen. Wij trekken het zeer in twijfel, of eene proclamatie van Napoleon, onder deze omstandigheden, in Parijs eenige uitwerking zal hebben; begrijpen niet, wat een orleansche prins, die nooit bijzonder gezien was, in de in de lucht zwevenue constituante zal kunnen doen, en behingen Frankrijk ten hoogsteals het waar isdat het een Amerikaanschen generaal noodig heeftom te leeren marcheeren. Batavia, 16 October 1870. Wordt vervolgd.)

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 567