HET HÜJT UI! HEME VAN NAPOLEON I. De lofzangen ter eere van Napoleon den Eerste worden zwakker van toon. Zijn roem verbleekt meer en meer. En, opmerkelijk genoeg! hij taande het meest ouder de regeering van den neef. Onder den ouderen tak der Bourbons en onder de Juli-monarchie mocht men niet raken aan den afgodop wiens altaar de persde geschiedenis en het liedje daag- lijks wierook plengden. Toen Erankrijk vernederd werd door de bezetting van vreemde legers, dacht het onwillekeurig terug aan den balling van fit. Helena, die de zegevierende Eransche vaan had doen waaien van alle torenspitsen tusschen Amsterdam en Weenen, Berlijn en Napels, Madrid en Moskou. De ijdele, roemzieke Eranschman, wiens borst zwol bij de herinnering van Areole, Marengo, Ulm, Austerlitz, Jena en Wagram en van den held, die als overwinnaar te paard Europa had doorreden en zelfs vorsten antichambre laten maken, gevoelde kleinachting voor den burger koning Bodewijk Eilips, die met een parapluie te voet door de straten wandelde, tegen eiken prijs vrede wilde, het overwicht van zijn land prijs gaf en zich bezorgd maakte, of zijne kinderen later wel brood zouden hebben. Ternauwernood trachtten eenige afzonderlijke stemmen, zooals van Courier, mevrouw de Stael Auguste Comte (f)Barbier en La- martine verzet aan te teekenen tegen zoo misplaatste aanbidding; nie- Considérations sur la revolution franq. en, zoo mijn geheugen mij niet bedriegt, Die- tionn. histor., Art. Napoleon. (f) Cours de philosophie positive. Iiistoirè de la llestauratiun en 44® Nntretiendu cours familier de littérature.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 572