56S andere van onspoed, en om te overwegen, of de gelukkige uitkomsten te danken zijn aan het genie en de onspoed aan het noodlot, gelijk men zoo dikwijls gezegd heeft om te gehoorzamennu eens aan eene blinde regee ring dan weder aan den rouw van het vaderland. Met is eene studie van historische zielkunde, beperkt tot ééne begaafdheid, de militaire be gaafdheid, bij een' man, wiens minste bewegingen bekend zijn. Daaruit zal blijken, dat, wat voor Napoleon liet noodlot uitmaakte, is, dat zijne krijgsbekwaamheidin zekere gegevene omstandigheden zeer uitstekend, voor het overige zeer beperkt was, en dat zij, als de omstandigheden, waarin zij zich met eene ontzagwekkende macht ten toon spreidde, ont braken beneden de bekwaamheid van zijne tegenstanders viel. Om dezen machtigen gebieder op den weg naar zijn1 ondergang tegen te houden, zou hij dat inwendig oog hebben moeten bezitten, met behulp waarvan men zich-zelf schat en oordeelt, maar hij had het nooit; ook beproefde hij onophoudelijk, wat de nieuwe omstandigheden onuitvoerbaar maaktenen zijn geluk stortte door val op val ineen tot Elba en St. Helena. Als men hem zelfs zoo beperkt ziet op het gebied, waar de kracht van zijn verstand het grootst is, begrijpt men, hoe hij zoo weinig heeft gewetenwat de staatkunde moest zijn in het begin van de negen tiende eeuw en na de Fransche omwenteling Dat werpt een psycho logische licht op zoovele en zoo ontzettende onzinnigheden. Zulke onzin nigheden veranderen de orde van de maatschappelijke orde niet, die van vrij wat hoogere voorwaarden afhangt, maar zij verstoren haar, en men is nog lang daarna bezig ze te onderscheiden, te bestrijden, te verdrijven. Wordt vervolgd.) IToc weinig hij deze groote gebeurtenis begreep en de toekomst doorgronden, moge blijken uit zijne woorden: //Die Rousseau heeft ons de omwenteling berokkend, enfin! ik heb er mij niet over te beklagen, want ik heb er den troon mede gesnapt (attrapé)Fr.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 578